,

Sensacyjne odkrycie. Znaleziono jaja dinozaurów zawierające embriony

29.09.2020 13:57

O prawdziwie sensacyjnym odkryciu poinformował zespół hiszpańskich paleontologów. W Aragonii odkryto bowiem 20 skamieniałych jaj dinozaurów liczących ok. 68 mln lat. Cztery jaja najprawdopodobniej zawierają embriony.

jaja dinozaurów
fot. Natural History Museum

Jaja dinozaurów liczące ok. 68 milionów lat znaleziono w Aragonii w okolicach miasta Huesca. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni, gdyż od praktycznie 14 lat prowadzimy rozmaite badania w Aragonii (…) i właśnie tam ma miejsce teraz takie odkrycie - mówi Miguel Moreno Azanza.

Naukowiec przekonuje, że początkowo nic nie wskazywało na to, że okolice Huesca mogą okazać się jednym z największych na świecie skupisk jaj dinozaurów. Łącznie w tym miejscu znaleziono 20 skamieniałych jaj. Cztery z nich niemal na pewno zawierają embriony.

Jaja dinozaurów znalezione w Aragonii. Cztery z nich mogą zawierać embriony

Jak tłumaczy paleontolog Jose Manuel Gasca, średnica jaj wynosi około 20 cm. Znalezione jaja to pozostałości po tytanozaurach - roślinożernych zauropodach. Żyły one od późnej jury do końca kredy. Były to jedne z największych zwierząt żyjących na lądzie w historii naszej planety. Długość ich ciała osiągała ponad 30 metrów, a waga nawet 100 ton.

Zobacz także

- Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się znaleźć odpowiedzi na kilka frapujących nas pytań dotyczących reprodukcji tych dinozaurów - zaznacza Miguel Moreno Azanza.

Heraldo.es
fot. Heraldo.es
Heraldo.es
fot. Heraldo.es

Poprzednie podobne odkrycie miało miejsce w 1997 i 1999 roku Auca Mahuevo, w argentyńskiej Patagonii. Znalezione wówczas skamieniałe jaja miały średnicę 11-12 cm i także zawierały skamieniałe embriony, z odciskami skóry.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Heraldo.es/ 20minutos.es/ Polsat News