Na księżycu Jowisza istnieje życie? "Istoty te przypominają ośmiornice"
Monica Grady, profesor nauk planetarnych i kosmicznych na Uniwersytecie Liverpool Hope, przekonuje, że na Europie, czyli czwartym co do wielkości księżycu Jowisza, niemal na pewno istnieje życie. Grady pokusiła się nawet o szczegółową charakterystykę zewnętrznego wyglądu tych istot.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
- Jeśli chodzi o perspektywy życia poza Ziemią, to mam niemal 100 proc. pewność, że pod lodem na Europie jest życie - przekonuje Monica Grady, profesor nauk planetarnych i kosmicznych na Uniwersytecie Liverpool Hope. Europa od lat stanowi przedmiot zainteresowania naukowców z całego świata. Wszystko dlatego, że pod jej lodową skorupą znajduje się prawdopodobnie ocean ciekłej wody. Być może głęboki nawet na 90 km.
Wykonano najlepsze w historii zdjęcia Słońca. Niespotykana rozdzielczośćZ tych właśnie powodów, Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc w całym Układzie Słonecznym, pod kątem poszukiwania życia pozaziemskiego. Warunki tam panujące są znacznie bardziej sprzyjające powstaniu życia, niż np. warunki panujące na Marsie.
NASA: Odkryto siedem planet podobnych do ZiemiW ocenie Grady, oceany znajdujące się pod powierzchnią Europy, stanowią doskonałe warunki dla istot podobnych do zwierząt morskich. Badaczka idzie nawet dalej i przekonuje, że przypominają one ziemskie ośmiornice.
Grady nie wyklucza jednak, że życie może istnieć także na Marsie. Jej zdaniem, nie ma jednak mowy o tym, by na Czerwonej Planecie istniało coś więcej niż organizmy przypominające bakterie.
Naukowcy odkryli super-ziemię. Znajduje się blisko Układu SłonecznegoBadaczka przekonuje, że życie istnieje także poza granicami Układu Słonecznego. - O ile wiemy nasz układ słoneczny nie jest w żaden sposób wyjątkowy. Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że życie będzie istnieć gdzie indziej - i myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że będzie zbudowane z tych samych elementów, co na Ziemi - dodaje.
Misja "Europa Clipper" zbada księżyc Jowisza
Najpóźniej w 2025 roku NASA wyślę na Europę sondę w ramach misji "Europa Clipper".
Sonda będzie wyposażona m.in. w aparaty i spektrometry, dzięki którym powstaną zdjęcia powierzchni księżyca Jowisza w wysokiej rozdzielczości oraz magnetometr do zbadania siły i kierunku pola magnetycznego, dzięki któremu badacze będą w stanie lepiej określić głębokość oceanu pod powierzchnią oraz stopnia jego zasolenia.
Śnieżny Księżyc rozświetlił niebo. Zdjęcia internautówZgodnie z założeniami misji "Europa Clipper", w ciągu trzech miesięcy, statek kosmiczny wykona aż 45 przelotów w pobliżu Europy na wysokości od 25 do 2 700 kilometrów nad powierzchnią księżyca. Pomiędzy zbliżeniami, sonda będzie przesyłać dane na Ziemię.
RadioZET.pl/ psyh.org/ bbc.com/ forbes.com