Zamknij

Wilczy Księżyc na niebie. Pierwsza taka pełnia roku już 10 stycznia

09.01.2020 19:14
Wilczy księżyc
fot. Shutterstock

Już od piątku, aż do niedzieli 11 stycznia, będziemy mogli cieszyć oczy wyjątkowym zjawiskiem. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy wyjątkową pełnię księżyca, zwaną o tej porze roku Wilczym Księżycem. Jakby tego było mało, Srebrny Glob zahaczy o półcień Ziemi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wilczy Księżyc ukaże się naszym oczom w piątek, ale wyjątkową pełnię będziemy mogli obserwować od 9 stycznia aż do niedzieli. To określenie przypisane do pełni księżyca w styczniu przez rdzennych Amerykanów, ale i Europejczyków. Powiązano je z wilkami przez ich skłonność do podchodzenia pod ludzkie osady i charakterystyczne wycie.

Zobacz także

Tegoroczne zjawisko będzie widoczne niemal z całego terytorium Polski, oczywiście o ile pozwoli brak zachmurzenia.

Przewidziana na 10 stycznia pełnia będzie o tyle wyjątkowa iż odbijający promienie Słońca Księżyc wejdzie w strefę półcienia rzucanego w kosmosie przez Ziemię. Pełny blasku pociemnieje, ale nie do końca. W maksymalnym zacienieniu, w piątek o godz. 20, będzie ok. 90 proc. tarczy Księżyca. Do obserwacji nie potrzeba specjalnego sprzętu, niemniej lornetka lub luneta pozwolą na dokładną obserwację niecodziennego zjawiska.

Zobacz także

Według badań pełnia księżyca nie przekłada się korzystnie na ludzki nastrój. Wielu skarży się na problemy z zaśnięciem, część ludzi wcześniej się wybudza. Organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

RadioZET.pl