Zamknij

Na Antarktydzie pojawił się "zielony śnieg". Zjawisko widać z kosmosu

22.05.2020 22:16
zielony śnieg
fot. Uniwersytet w Cambridge

Zielony śnieg, który pojawił się na Antarktydzie, to konsekwencja zmian klimatycznych - wyjaśniają specjaliści z Uniwersytetu w Cambridge. Tereny są tak rozległe, że zjawisko widoczne jest z kosmosu.

Wielkoskalowa mapa "zielonego śniegu" na Antarktydzie to efekt sześciu lat pracy badaczy z Uniwersytetu w Cambridge i organizacji British Antarctic Survey. Zjawisko ma bardzo intensywny charakter.

"Zielony śnieg" to w rzeczywistości mikroskopijne glony, które kwitną na powierzchni topniejącego śniegu, zabarwiając go na zielono. Ich pojawienie się jest konsekwencją zmian klimatycznych. Temperatura regionu nieustannie rośnie, stwarzając warunku do rozkwitu tych organizmów.

"Zielony śnieg" na Antarktydzie.  Zasięg glonów będzie coraz większy

Jak podaje "The Guardian", jak dotąd zidentyfikowano 1679 oddzielnych zakwitów "zielonego śniegu", które w sumie zajmowały powierzchnię prawie 2 kilometrów kwadratowych, czyli obszar mniej więcej 266 boisk piłkarskich.

Obszar ten jest w stanie pochłonąć 479 ton CO2 rocznie - to tyle, ile emituje 875 tys. podróży samochodowych w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także

Do rozwoju glonów przyczyniły się także odchody ssaków i ptaków, działające jak naturalny nawóz. Największe skupiska roślin zaobserwowano w miejscach, gdzie swoje gniazda mają pingwiny i ptaki.

Zobacz także

Zauważono także, że glony wiążą się z małymi zarodnikami grzybów i bakterii. - To społeczność, która może potencjalnie tworzyć nowe siedliska. W niektórych przypadkach moglibyśmy to nazwać nowym ekosystemem - przekonuje Matt Davey z Uniwersytetu w Cambridge.

- Śnieżne glony są kluczowym składnikiem zdolności kontynentu do zdobywania dwutlenku węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy - dodaje Davey.

W ocenie biologów, pojawiające się w tych miejscach organizmy jednokomórkowe, mogą stać się źródłem pożywienia dla innych gatunków.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Sciencealert.com/ The Guardian/ Noizz.pl