Zamknij

PSL oferuje nowe 500 plus. ''Żeby premiować talenty''

02.06.2019 21:54
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w sobotę, że PSL podjęło decyzję o budowie bloku na jesienne wybory parlamentarne o nazwie Koalicja Polska. Szef ludowców wymienił kilka najważniejszych punktów programowych, w tym: nowy pomysł na 500 plus. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

W sobotę obradowała Rada Naczelna PSL, która dokonała oceny wyborów do Parlamentu Europejskiego i rozpoczęła dyskusję, w jakiej formule Stronnictwo powinno iść w wyborach parlamentarnych.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Rada Naczelna podjęła uchwałę o budowie bloku na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosił ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe". 

500 plus na pełnoletnich uczniów i studentów

Szef ludowców wymienił kilka najważniejszych punktów programowych. - Po pierwsze bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że postuluje wprowadzenie emerytury bez podatku. - To jest bardziej popierane rozwiązanie, niż trzynasta emerytura - mówił Kosiniak- Kamysz. Zadeklarował również wsparcie dla aktywnych rolników poprzez 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara oraz "zerowy VAT" dla produktów zdrowej żywności. - Taki wniosek zgłosimy już w tym Sejmie - poinformował prezes PSL. Zapowiedział też wprowadzenie "bezpiecznego Internetu" oraz obniżkę PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. 

Chcemy uzupełniać programy wprowadzone w tej kadencji, tak jak ''500 plus''. Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów ''500 plus'' powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty

500 plus na pełnoletnich uczniów i studentów.

Zmiany w 500 plus od 1 lipca 

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Zobacz także

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

RadioZET.pl/PAP