Duda wciąż z największym zaufaniem Polaków. Ale już nie tak dużym jak ostatnio

09.09.2019 21:48
Andrzej Duda
fot. GERARD/REPORTER

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński to pierwsza trójka polityków z największym zaufaniem społeczeństwa - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Zaufanie jest, ale jak się okazuje, liderzy powoli je tracą.

Andrzej Duda to niezmiennie polityk cieszący się największym zaufaniem Polaków. Jak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu, ufa mu 44,5 proc. badanych.

Prezydent jest przy tym  jedyną uwzględnioną w sondażu osobą, której więcej respondentów ufa niż nie ufa (43,7 proc.). Nie da się jednak ukryć, że zaufanie do głowy państwa nieco maleje, bo w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca liczba ufających spadła o 4,3 pkt proc., a nieufających wzrosła aż o 5,9 pkt proc.

Zobacz także

Podobnie jak przed miesiącem na drugim miejscu rankingu zaufania znalazł się Mateusz Morawiecki. Premierowi ufa 41,9 proc. badanych, a nie ufa - 49,9 proc. ankietowanych. W przypadku szefa rządu zaufanie również spada - o 3 pkt proc. Z kolei liczba nieufających wzrosła o 6,8 pkt proc.

Na trzecim miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński. Zaufanie wobec prezesa PiS deklaruje 37,1 proc. respondentów, a jego brak – 55 proc. W przypadku Kaczyńskiego również zauważalny jest spadek zaufania Polaków. W ubiegłym miesiącu ufało mu o 0,5 pkt proc. więcej respondentów, a nie ufało o 4,1 pkt proc. mniej z nich.

EEAcGVKWsAAdztS
fot. Twitter IBRiS

Na kolejnych miejscach w sondażu znaleźli się Donald Tusk (z zaufaniem 31,6 proc. badanych)  i kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska (30,3 proc).

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 6-7 września na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1100 badanych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet