Zamknij

Nowy wiceminister w rządzie. Wcześniej kandydował do Sejmu, nie ma 30 lat

15.04.2020 20:51
Ministerstwo Finansów
fot. Piotr Patkowski z premierem Mateuszem Morawieckim/Krzysztof Radzki/East News

Piotr Patkowski został powołany na wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, a wiceszefem KAS i wiceministrem finansów zostanie Anna Chałupa. Powołania zaczną obowiązywać 16 kwietnia - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Szczególnie zwraca uwagę nominacja tego pierwszego, który nie ukończył jeszcze 30. roku życia. 

Resort poinformował też, że od 15 kwietnia tego roku w resorcie swoje funkcje przestają pełnić podsekretarze stanu Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski.

"Dziękuję ministrom Skibie i Słaboszowskiemu za dotychczasową pracę na rzecz Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Życzę wielu sukcesów na nowej drodze zawodowej. Ich zastępcom gratuluję. Nowe zadania wiążą się z wieloma wyzwaniami, ale też, o czym jestem przekonany, przyniosą dużo satysfakcji z pracy na rzecz finansów publicznych"

– powiedział cytowany w komunikacie resortu szef MF Tadeusz Kościński. Na ich miejsce delegowani zostali Piotr Patkowski oraz Anna Chałupa. 

Wiceminister finansów przed "30-tką"

Jak poinformowało ministerstwo finansów, Piotr Patkowski ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. 

Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początku 2020 r. mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Uczestnik Zespołu Programowania Prac Rządu.

Zobacz także

Wszystko to brzmi imponująco, zważywszy na bardzo młody wiek nowego wiceministra. Jak bowiem informuje "Dziennik Wschodni" Patkowski ma zaledwie 29 lat, a w zeszłym roku bezskutecznie kandydował do Sejmu z 18. miejsca na liście PiS w okręgu lubelskim (dostał zaledwie 1028 głosów). Jakkolwiek nie będzie jedynym członkiem rządu przed "30-tką". Jego rówieśnikiem jest bowiem m.in. minister środowiska Michał Woś. 

Anna Chałupa wiceszefową KAS

Resort poinformował ponadto, że Anna Chałupa to Absolwentka ekonomii (specjalność Ekonomia Menedżerska) oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Rachunkowość i Podatki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Zobacz także

W latach 2013-2018 była audytorem wewnętrznym, a następnie dyrektorem finansowym w spółce prawa handlowego. Jednocześnie pełniła funkcję prokurenta (2014-2018). W 2014 r. uzyskała Certyfikat Księgowy Ministra Finansów RP. Od lipca 2018 r. - dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Jest zapaloną harcerką, a sama o sobie pisze w ten sposób: "W Zawiszy od 1999 roku. Przez 7 lat drużynowa 2. Drużyny Bolesławieckiej św. Anny, była szefowa środowiska bolesławieckiego i Ogniska św. Klary. Jeszcze niedawno asystentka komendantki chorągwi dolnośląskiej ds. zielonej gałęzi i asystentka namiestniczki harcerek. Szczęśliwa absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - pani magister ekonomii menadżerskiej. Obecnie pracuje w zawodzie, a także udziela się na terenie swojego Osiedla we Wrocławiu. Prywatnie pasjonatka gór, kuchni i kultury włoskiej. Wielbicielka gitary, cynamonu, Kubusia Puchatka, nocnych rozmów i szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej. Z natury optymistka, marzyciel, śpioch, zbieracz rzeczy wszelakich, a zwłaszcza papierków od czekolady, ulotek filmowych i ulubionych książek” (cytat za: wyborcza.pl). 

RadioZET.pl/PAP/Dziennik Wschodni/wyborcza.pl