Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: PiS wygrywa wybory parlamentarne. Tylko trzy partie w Sejmie

03.04.2019 09:14
Sejm
fot. Wikimedia.Commons

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec marca, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla portalu RadioZET.pl i StanPolityki.pl. Swój głos na partię rządzącą oddałoby 37,64 proc. Polaków.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków, na którą partię oddaliby głos w wyborach do Sejmu.

PiS prowadzi, PO na drugim miejscu

Z sondażu wynika, że 37,64 proc. badanych chce zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość i to właśnie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wygrałoby jesienne wybory.

Wybory
fot. Ogólnopolska Grupa Badawcza

Na drugim miejscu z poparciem 32,61 proc. znalazła się Platforma Obywatelska. Do Sejmu weszłaby także Wiosna. Na partię Roberta Biedronia chce zagłosować 10,98 proc. badanych. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego.

Kukiz’15, PSL i Nowoczesna poza Sejmem

Na czwartej pozycji i tuż pod progiem wyborczym znalazł się ruch Kukiz’15, na który chce zagłosować 4,82 proc. badanych.

Poza Sejmem znalazłyby się także: SLD – 4,19 proc., KORWiN – 3,66 proc., PSL – 3,51 proc., Nowoczesna – 1,71 proc. oraz partia Razem z poparciem 0,42 proc. Odpowiedzi „inna partia” udzieliło 0,46 proc. badanych.

Zobacz także

Z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych wynika, że prognozowana frekwencja wyborcza w wyborach do Sejmu wyniosłaby 55,47 proc.

Co mówi sondaż?

– Różnica między PiS-em a PO nie jest aż tak duża, jak mogłoby się wydawać – komentuje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Zwraca też uwagę na fakt, że w przeciwieństwie do np. wyborów europejskich, nie wiadomo, czy przy okazji elekcji parlamentarnej zawiąże się jakaś nowa koalicja. 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 25-27.03.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych Polaków.

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl