Obserwuj w Google News

Adam Szłapka: Cenckiewicz był odpowiedzialny za nadzór. Beneficjentem likwidacji WSI była Rosja

4 min. czytania
08.12.2022 16:00
Zareaguj Reakcja

- Cenckiewicz był odpowiedzialny za nadzór nad komisją. Beneficjentem likwidacji WSI była Federacja Rosyjska - powiedział Adam Szłapka w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckie.

Adam Szłapka
fot. Radio ZET

- Cenckiewicz był odpowiedzialny za nadzór nad tą komisją, czy członkowie tej komisji byli odpowiednio sprawdzeni kontrwywiadowczo - -  powiedział Adam Szłapka, przewodniczący partii .Nowoczesna, Koalicja Obywatelska, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. - Do końca tego tygodnia złożymy wniosek o posiedzenie specjalnej komisji ds. służb specjalnych w tym zakresie. Nie jesteśmy komisją śledczą, więc poprosimy Antoniego Macierewicza i Sławomira Cenckiewicza, żeby przyszli przed ta komisję. Według Szłapki „Cenckiewicz, jako szef komisji zlecał zadania Tomaszowi L., to on wskazywał, czym kto się miał zajmować. Każdy z członków miał dostęp do materiałów, czyli mózgu, serca, oczu i uszu polskiej armii.”

- Fakty są takie. Tomasz L. został zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskie. Był członkiem komisji likwidacyjnej WSI, która miała dostęp do wszystkich ściśle tajnych materiałów – kontynuował poseł Nowoczesnej, podsumowując: - Kto jest beneficjentem likwidacji i rozwibrowania służb wojskowych? Federacja Rosyjska. Jeżeli umieścili tam szpiega, to otrzymali pełny obraz informacji, ale też wstrzymali działalność polskich służb wojskowych na dłuższy czas, bo te zajmowały się sobą.

Podczas rozmowy z Beatą Lubecką w popołudniowym Gościu Radia ZET, Adam Szłapka przypomniał także pewien kontekst historyczny całej operacji. - Sprawa wymaga sprawdzenia, ale jest to rzecz wtórna, czy Tomasz L. już wówczas pracował dla Rosjan. WSI to były służby odpowiedzialne za ówczesny wywiad i kontrwywiad, czyli za zbieranie informacji dla armii i ochronę kluczowych obiektów i infrastruktury.

- Z jakiegoś powodu PiS uznało, że trzeba zlikwidować tę służbę uważając, że jest to siedlisko szpiegów i organizacji przestępczych. Faktycznie likwidację przeprowadzono w 2006 r., jak PiS doszło do władzy, osobą odpowiedzialną za likwidację był Antoni Macierewicz -  stwierdził Szłapka.

Prowadząca wspomniała, że ówczesnym ministrem obrony był Radosław Sikorski. - Jeżeli mówimy o udziale w tym Radosława Sikorskiego, to pokazał on w Tt papier, w którym na polecenie premiera Jarosława Kaczyńskiego jest przekazanie pełnej odpowiedzialności nad WSI i nad jej likwidacją A. Macierewiczowi  - odpowiedział Adam Szłapka. - Powołano dwie komisje – likwidacyjną i weryfikacyjną. Na czele weryfikacyjnej stanął A. Macierewicz. Ona miała przejrzeć i zweryfikować wszystkich dawnych funkcjonariuszy WSI i zdecydować, który z nich pójdzie do wywiadu, lub kontrwywiadu, lub zostanie odsunięty od służby – przypomniał gość, dodając: - Na czele komisji likwidacyjnej stanął bliski współpracownik Macierewicza Sławomir Cenckiewicz, która miała przejrzeć materiały, fundusz operacyjny, aktywa osobowe, agentów i współpracowników – przypominał Szłapka, rysując tło historyczne.  - Do tej olbrzymiej wiedzy każdy z członków komisji miał dostęp. Beata Lubecka: - Cenckiewicz mówił, że  nie rekomendował Tomasza L., bo go nie znał. Adam Szłapka: - Nie dawno słyszeliśmy też – nie znam, nie kojarzę, a sprawa dotyczyła pedofilii w Kościele katolickim. Wszyscy się uśmiechali pod nosem.

"Dzika determinacja Macierewicza składa się w smutną, czytelną całość" 

- To wszystko składa się w smutną, czytelną całość. Dzika determinacja Macierewicza ws. WSI, kwestia Caracali, wejścia do Centrum Kontrwywiadu Wojskowego NATO, nawet ta uchwała z poprzedniego tygodnia. Kto jest beneficjentem tej sytuacji? - powiedział Adam Szłapka, przewodniczący partii .Nowoczesna, Koalicja Obywatelska, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. - Deklaratywnie można być skrajnie antyrosyjski, można codziennie utyskiwać na Federację Rosyjską, opowiadać o agenturze w Polsce itd. Natomiast liczy się kto podejmuje jakie działanie i w czyim ono jest interesie – kontynuował Szłapka.

- Wiemy, że po ujawnieniu materiałów o WSI przez Macierewicza, był bardzo poważny problem z siatką z której korzystali polscy funkcjonariusze w Afganistanie i Iraku. Nie wiemy ile osób z tego powodu poniosło konsekwencje. To nie jest działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski – stwierdził poseł Nowoczesnej, dodając:- Nawet szef służby nie ma ciągłego dostępu do informacji, które miała komisja likwidacyjna. Premier nie potrzebuje mieć pełnej informacji na temat, gdzie są wydawane pieniądze z funduszu operacyjnego, żaden minister obrony nie musi wiedzieć, gdzie są lokale konspiracyjne. Komisja likwidacyjna właśnie tym się zajmowała. Ludzie, którzy pracowali w tamtej komisji likwidacyjnej mówią, że każdy członek miał praktycznie dostęp do wszystkiego.

Sławomir Cenckiewicz twierdzi, że Tomasz L. miał bardzo ograniczony dostęp do informacji. - Widziałem zarządzenie Cenckiewicza, w którym wskazuje Tomasza L. do zespołu, który ma się zajmować kwestiami Sztabu Generalnego. Cenckiewicz jest tu kompletnie niewiarygodny, bo to jest jego sprawa. Za całość procesu odpowiedzialny był ówczesny wiceszef MON A. Macierewicz – odpowiedział Adam Szłapka. Według posła  „fundamentalnie ważną sprawą jest kto, w jaki sposób i jak rzetelnie przeprowadził procedury sprawdzające członków komisji likwidacyjnej WSI. Być może, to było sprawdzane o tak sobie.” -  To, że Tomasz L. pracował tyle lat w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie, też jest sprawą, która wymaga wyjaśnienia. To jest dostęp do formularzy, pieczęci, informacji. Taki urzędnik w USC jest dla obcych służb na wagę złota.

Co dalej z tą sprawą? - Komisja śledcza nie powstanie w tej kadencji, ale uważam, że do sprawy przynajmniej powinien odnieść się Mariusz Błaszczak i przed Komisją ds. Służb Specjalnych pokazać wszystkie papiery, które są w tej sprawie w MON, czy ci ludzie byli odpowiednio sprawdzani przez służby.

PiS będzie bronił się przed podawaniem jakichkolwiek informacji... .

W czasach rządów PiS część pieniędzy jest wyprowadzana poza budżet, żeby nie było nad tym kontroli... . Wiele trzeba będzie naprawić... .

Kwestia wojny w Ukrainie jest mi bardzo bliska. Mam tam wielu bliskich przyjaciół... .

RadioZET.pl