Obserwuj w Google News

Róża Thun: Mówienie o imigrantach w ten sposób, to jest realizowanie marzeń Putina

5 min. czytania
16.06.2023 15:24
Zareaguj Reakcja

- Mówienie o imigrantach w ten sposób, to jest realizowanie marzeń Putina - powiedziała Róża Thun w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 

Róża Thun
fot. Radio ZET

Prezes PiS zapowiedział referendum ws. relokacji imigrantów. Czy chcą Polacy bezpiecznej Polski wolnej od imigrantów, czy chcą krew na ulicach? - Co to jest za pytanie? To jest pytanie z tezą. Ta teza do referendum, która jest powtarzana, czy chcemy krew na ulicach, czy chcemy bezpiecznej Polski, określenie do tego pytania jest czymś okropnym, populistycznym - powiedziała Róża Thun – europosłanka Polska2050, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„To jest po raz kolejny realizowanie marzeń Putina” - Robienie wokół tego referendum atmosfery takiej, że my bronimy się przed czymś niebezpiecznym, co szykuje nam UE. To jest coś super niebezpiecznego. To jest po raz kolejny realizowanie marzeń Putina. Mówienie o imigrantach w ten sposób, rodzi napięcia w Polsce, robi bardzo złą relację z UE, robią się większe podziały w Polsce – stwierdziła europosłanka.

„Putin wywołuje napięcia, a wtedy PiS nas broni przed jakimiś wyimaginowanymi nieszczęściami” - Jeśli Putin będzie chciał wywołać jeszcze większe napięcia między Polską, a UE, to bardzo wygodne będzie dla nie go przysłanie jeszcze więcej osób na granicę z Białorusią. I o to mu chodzi. On wywołuje napięcia, PiS na to idzie, PiS nas wtedy broni, swoją antyeuropejską i antyhumanitarną postawą, przed jakimiś wyimaginowanymi nieszczęściami – powiedziała Róża Thun, dodając: - Na razie nie zapadła jeszcze żadna decyzja, jakie to mają być kwoty. Na razie wiemy, że jest ogromne wyzwanie migracyjne i podołać temu wyzwaniu możemy tylko wspólnie.

- Pani jest za tym, żebyśmy przyjmowali imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu?  - zapytała prowadząca.
- Nie jest powiedziane skąd ci imigranci powinni być. Imigrant jest migrantem. Uchodźca jest uchodźcą i w żadnym dokumencie europejskim nie jest powiedziane skąd ci ludzie mają być – odpowiedziała Thun.
- Szef pani partii powiedział, po co organizować referendum, skoro wszyscy nie zgadzają się na rozwiązanie relokacyjne?
- Ale kto wszyscy? Zależy, jak ta relokacja będzie wyglądała. Czy ona w ogóle dojdzie do skutku.

Według europosłanki „może być przypadkiem tak , że będziemy prosili kraje zachodnie, żeby odebrały część naszych sąsiadów, którzy do nas przychodzą z Ukrainy np. i będziemy potrzebowali ich pomocy i nad tym się trzeba poważnie i spokojnie zastanowić”. - Tu jest też dużo mowy o zobowiązaniach finansowych. Jeżeli się nie przyjmuje imigrantów, to się podejmuje pewne zobowiązania finansowe. Nie jest wykluczone, że przy tej ilości imigrantów, których przyjmujemy z za wschodniej granicy, to nie my bylibyśmy beneficjentem tych zobowiązań finansowych i może potrzebujemy tych pieniędzy – zaakcentowała Róża Thun.

 "Migracji będzie coraz więcej i żadne płoty i żadne płoty nie są na to ratunkiem" - Migracji będzie coraz więcej, czy chcemy, czy nie chcemy i żadne płoty i żadne płoty nie są na to ratunkiem - powiedziała Róża Thun – europosłanka Polska2050.

„Żaden kraj sam sobie z migracjami nie poradzi, a ich będzie przybywało, a nie ubywało” Pani stanowisko jest takie, że Polska powinna przyjąć imigrantów?  - Nie. Moje stanowisko jest takie, że my musimy bardzo pilnie uczestniczyć w budowaniu strategii migracyjnej razem z innymi krajami członkowskimi unijnymi. Żaden kraj sam sobie z migracjami nie poradzi, a ich będzie przybywało, a nie ubywało. Jesteśmy piątym, co do wielkości krajem UE, więc ta duża część Unii musi porządnie włączyć się do rozmowy i budowy strategii przyjmowania uchodźców – powiedziała Thun.

„Pytanie jest kogo przyjmować i jak to robić?” Pytanie jest – przyjmować, czy nie przyjmować? - Nie. Pytanie jest kogo przyjmować, jak to robić, Jeżeli relokować, to do jakich krajów, gdzie oni mają składać podanie o pobyt? Gdzie mają być prześwietlani, lustrowani, kto to w ogóle jest? Na jakich zasadach ich odsyłać i kto to będzie finansować? Tych pytań jest bardzo wiele. Nie znamy jeszcze tych zapisów, na które wszyscy w Unii musimy się zgodzić. Nie możemy mówić – przyjmować nie przyjmować, bo nie bardzo wiemy, o czym mówimy – podsumowała Róż Thun.

"To jest wyłącznie populistyczna strategia, która zaprowadzi PiS do przegranej" @stepinskirobert: Czy wynik referendum, które zapowiedział prezes Kaczyński, może mieć jakiś realny wpływ na decyzję UE, czy jest to tylko rozpalenie emocji i podziałów w Polsce? -To jest wyłącznie populistyczna strategia, która zaprowadzi PiS do przegranej.

Przede wszystkim tym referendum PiS-owi chodzi o to, aby więcej przerażonych ludzi, tymi informacjami, które oni przekazują od lat, zapędzić do urn. Takich ludzi, którzy może nie głosowaliby normalni, ale tu sobie wyobrażą, że PiS ich broni przed straszną nawałnica złych ludzi - powiedziała Róża Thun – europosłanka Polska2050, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Ludzie głosując na referendum, zagłosują na PiS” - Ci ludzie głosując na referendum, zagłosują na PiS. To jest tylko i wyłącznie populistyczna strategia, aby jeszcze kilka procent więcej uzyskać w wyborach. Myślę, że ta strategia zaprowadzi PiS do przegranej. Polacy już naprawdę mają dosyć tego manipulowania sobą. To referendum nie powinno być z wyborami. Pamiętajmy, że referendum jest wiążące tylko, jeśli ponad 50% uprawnionych do głosowania bierze w nim udział – stwierdziła Thun.

O misji obserwacyjnej OBWE. - Szefowie demokratycznych grup politycznych napisali do szefa OBWE, żeby objąć wybory pełną misją obserwacyjną. Taka pełna misja obserwacyjna OBWE bada wszystko, co jest możliwe. Dostęp do mediów, czy jest równy, czy te media mają taką sama szansę funkcjonowania na polskim rynku. Bada wydatki na kampanię wyborczą, udział pieniędzy publicznych w kampanii. Misja OBWE bada, jak są podzielone okręgi wyborcze, czy mogą kogoś faworyzować. Udział kobiet. Bardzo często się mówi, że poprzednie wybory w Polsce nie były równe, ani uczciwe. Dobrze, żeby OBWE się przyjrzało, czy każdy kandydat, każda lista wyborcza ma takie same szanse z dostępem do mediów publicznych To samo z finansowaniem, z datkami. Kto i w jaki sposób finansuje kampanię wyborczą – powiedziała europosłanka Polski2050.

@stepinskirobert: Jak przekonałaby Pani młodych ludzi do uczestnictwa w wyborach? @rozathun: Nikt nie jest idealny, ale jedni są lepsi, a drudzy są gorsi...

#LUBECKA Po co było spotkanie Polski2050 z PiS w sprawie edukacji? @rozathun: Szymon Hołownia stara się o to, żeby partie siadały wokół stołu i rozmawiały…

#LUBECKA Jutro jest parada równości na która R. Biedroń zaprasza D. Tuska, ale i liderów Trzeciej Drogi. @rozathun: Ostatnio byłam na paradzie równości w Krakowie. Tam gdzie widzimy, że ktoś jest krzywdzony, tam musimy stać murem…

@WolnoscO: Wstąpiła pani do partii Polska 2050, w której jednym z głównych postulatów jest walka ze zmianami klimatycznymi. Ile lotów wykonała pani w tej kadencji PE? Czy posiada pani auto elektryczne?

RadioZET.pl