Zamknij

Doradca Cichanouskiej: Reżim Łukaszenki buduje obozy koncentracyjne

27.01.2021 17:20
Białoruś buduje obozy koncentracyjne
fot. screen Franak Vaciorka Twitter

Franak Viacorka, doradca białoruskiej opozycjonistki Swietłany Cichanouskiej, zarzucił prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence budowę obozów koncentracyjnych dla protestujących. "Nie mogę uwierzyć, że dzieje się to w 2021 roku" – skomentował na konferencji na temat wsparcia UE w procesach demokratycznych na Białorusi.

Na Białorusi powstają obozy koncentracyjne – alarmuje Franak Viacorka, doradca b. kandydatki na prezydenta Białorusi, Swietłany Cichanouskiej.  Aktywista, znany z relacjonowania protestów, które trwają na Białorusi od wyborów w sierpniu 2020 roku, opublikował znamienne zdjęcie w sieci. Odniósł się do niego również na środowej konferencji z przedstawicielami państw UE.

"Reżim Łukaszenki buduje obozy koncentracyjne dla protestujących. Jeden z wykonawców ujawnił kilka zdjęć. Obóz może pomieścić 2 tys. zatrzymanych. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w 2021 roku" – powiedział Viacorka podczas wideokonferencji na temat wsparcia Unii Europejskiej dla procesów demokratycznych na Białorusi.

Doradca Cichanouskiej: Reżim Łukaszenki buduje obozy koncentracyjne

W jego i Cichanouskiej ocenie "międzynarodowa odpowiedź na pacyfikacje protestów jest wciąż zbyt skromna. Za mało osób i firm znajduje się na listach sankcyjnych UE" – ocenił Viacorka i dodał, że w jego kraju potrzebna jest pokojowa transformacja  i doprowadzenie, bez stosowania przemocy, do wolnych wyborów. Obecnie system sankcji wobec reżimu Łukaszenki obejmuje łącznie 88 osób i siedem podmiotów gospodarczych. Uczestnicząca w konferencji Cichanouska wyraziła nadzieję, że czwarty unijny pakiet sankcji wobec współpracowników Łukaszenki zostanie przyjęty jak najszybciej.

Zdaniem Cichanouskiej potrzebne będzie też międzynarodowe śledztwo w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi. Zaapelowała do zachodnich państw o uznanie osób odpowiedzialnych za represje za terrorystów.

"Naszym zdaniem (prezydent Rosji Władimir) Putin ma dość Łukaszenki, który reaguje przemocą, brutalnością policji i zatrzymaniami" – stwierdził podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz reprezentujący Polskę. Pytany przez uczestników konferencji o dialog z Rosją, będący ważnym elementem francuskiej polityki zagranicznej, ocenił, że dialog taki powinien opierać się na europejskich regułach i wartościach, i odbywać się z udziałem białoruskich opozycjonistów. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter