Zamknij

Niemcy: Fiasko rozmów koalicji jamajskiej. Co dalej z rządem?

Redakcja
20.11.2017 11:47
Niemcy: Fiasko rozmów koalicji jamajskiej. Co dalej z rządem?
fot. PAP/EPA

Niemcy skazani na nowe wybory? Rozmowy w ramach koalicji dotyczące uformowania rządu zakończyły się fiaskiem. Angela Merkel spotka się w tej sprawie z prezydentem Niemiec. 

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że spotka się z niemieckim prezydentem, aby poinformować go, że nie udało jej się utworzyć koalicyjnego rządu z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną (FDP).

Zagłosuj

Czy w Niemczech będą nowe wybory?

Liczba głosów:

Jedną z prerogatyw prezydenta jest możliwość zwołania przedterminowych wyborów. Frank Walter Steinmeier powiedział jednak, że "nie można ponownie oddawać decyzji wyborcom". 

- To jest dzień głębokiej zadumy - powiedziała Merkel. - Jako kanclerz, zrobię wszystko, by kraj był dobrze zarządzany w nadchodzących, trudnych tygodniach - dodała. 

Politycy CDU, CSU, Zielonych i FDP już od miesiąca rozmawiają o stworzeniu rządu koalicyjnego. Do tej pory nie udało się osiągnąć kompromisu. Od czwartku politycy tzw. koalicji jamajskiej prowadzili intensywne, niekiedy całonocne, rozmowy. W niedzielę w nocy szef FDP Christian Lindner oświadczył mediom, że jego partia zrywa negocjacje i nie będzie w nich uczestniczyć. Oskarżali Angelę Merkel o to, że nie potrafiła przygotować dobrego gruntu pod rozmowy. Dostało się też innym koalicjantom. 

Partie różnią się znaczącą w kwestiach klimatycznych, polityce migracyjnej i w swoim stosunku do kryzysu uchodźczego. 

RadioZET.pl/The Guardian/KM