Zamknij

Pewna 103-latka została młodszym strażnikiem. Jest starsza niż park narodowy

Redakcja
18.02.2019 17:31
USA. Pewna 103-latka została młodszym strażnikiem. Jest starsza niż park narodowy
fot. Cheryl L Torphy Stoneburner/Facebook

Rose Torphy, która w tym roku obchodzi 103. urodziny, została młodszym strażnikiem Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Kobieta jest starsza niż sam park w amerykańskim stanie Arizona. Został on bowiem utworzony w 1919 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Moi rodzice uczyli mnie jak dbać o ziemię, ale nie wszystkie dzieci tak mają - podkreśliła 103-letnia Rose Torphy w rozmowie z telewizją ABC. 

Seniorka w połowie stycznia odwiedziła Park Narodowy Wielkiego Kanionu w amerykańskim stanie Arizona. Podczas wakacji zatrzymała się w sklepie z pamiątkami, gdzie wdała się w dyskusję z personelem parku. 

Zobacz także

Ślubowała chronić park narodowy

W ten sposób dowiedziała się o programie młodych strażników parku (Junior Ranger Program). Dzięki niemu dzieci w wieku od 5 do 13 lat otrzymują wiedzę na temat parku, wypełniają specjalną książkę a na końcu otrzymują specjalny certyfikat i odznakę - wcześniej zobowiązując się do chronienia Wielkiego Kanionu.

Rose Torphy, dla której była to druga wizyta w Wielkim Kanionie, postanowiła wziąć udział w programie. 103-latka została młodszym strażnikiem parku. Warto podkreślić, że 26 lutego Park Narodowy Wielkiego Kanionu będzie obchodził 100-lecie istnienia. Co oznacza, że jest młodszy niż pani Rose.

Zobacz także

- Cieszę się, że mogę go chronić (park narodowy - przyp. red.), żeby moje wnuki mogły go kiedyś odwiedzić - podkreśliła 103-latka, która jest matką trójki dzieci, babcią 9 wnuków, prababcią dla 18 wnuków i praprababcią dla 10 wnuków.

ABC przypomniało, że pani Rose ostatni raz była w parku narodowym w 1985 roku z mężem, gdy mogła jeszcze chodzi o własnych siłach. Podczas ostatniej wizyty poruszała się o wózku inwalidzkim. Mimo to miała okazję podjechać pod samą krawędź kanionu, dzięki uprawieniom dla niepełnosprawnych.  

- Nigdy nie jesteś za stary, żeby zobaczyć Wielki Kanion - podkreśla za każdym razem Rose Torphy.

Zobacz także

RadioZET.pl/ABC/PTD