Obserwuj w Google News

Zbiorowe zatrucie dzieci w przedszkolu. Sanepid potwierdza salmonellę

2 min. czytania
02.06.2023 14:37
Zareaguj Reakcja

Salmonella w jednym z przedszkoli w Białej Podlaskiej. Do czwartku 1 czerwca odnotowano 14 przypadków zachorowań wśród dzieci i jeden u personelu – poinformował sanepid w Lublinie. Dwoje dzieci zostało poddane hospitalizacji.

Pogotowie
fot. Shutterstock

Sanepid, po otrzymaniu informacji o zatruciu dzieci salmonellą w jednym z przedszkoli w Białej Podlaskiej, natychmiast skontrolował placówkę i przeprowadził szczegółową analizę dostaw, warunków przechowywania surowców, półproduktów, środków spożywczych oraz jadłospisów – przekazała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

– Pobrano próbki sanitarne do badań laboratoryjnych. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne z rodzicami dzieci oraz personelem przedszkola, zlecono także badania u dzieci i osób potencjalnie narażonych na zakażenie – powiedziała Agnieszka Dados, rzeczniczka prasowa WSSE w Lublinie. Dodała, że sytuacja jest kontrolowana i na bieżąco monitorowana przez pracowników bialskiego sanepidu, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Jednocześnie zaapelowała do rodziców i pracowników przedszkola, aby "zachowali czujność i zgłaszali wszelkie niepokojące objawy do lekarzy POZ".

Redakcja poleca

Objawy salmonelli

Według danych publikowanych przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH w Polsce od wielu lat pałeczki salmonelli są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Do zakażeń dochodzi drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.

Zakażenia wywoływane przez bakterie salmonelli mogą mieć cięższy przebieg u dzieci niż u dorosłych pacjentów. Zachorowania przez nie wywołane przeważnie objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP