,

Ruszył w Tatry na nartach, mimo ostrzeżeń. Dramatyczna akcja ratunkowa

04.02.2023 15:37

Ratownicy TOPR sprowadzili z Doliny Goryczkowej narciarza, który mimo skrajnie trudnych warunków i zamknięcia szlaków wybrał się na nartach skiturowych na Kasprowy Wierch. Wyczerpany mężczyzna opadł z sił podczas podchodzenia.

TOPR uratował narciarza
fot. Albin Marciniak/East News, screen: Maciek Jonek/REPORTER

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, a Tatrzański Park Narodowy zdecydował o pierwszym w historii zamknięciu terenu dla turystów.

To jednak nie zniechęciło śmiałka, który wybrał się w nartach do zjazdów i wspinaczki w wysokie góry. Wyczynowiec wziął na cel Kasprowy Wierch (1987 metrów n.p.m.).

Tatry. Turysta ruszył w góry. Ledwo przeżył 

Wspinacz może mówić o szczęściu, że przeżył. Wyczerpany wędrówką narciarz znajdował się w Kotle Goryczkowym i nie miał siły ani iść dalej, ani zjechać na dół. Ratowników TOPR wezwali inni turyści, którzy podchodzili na Kasprowy Wierch na nartach skiturowych i również zbagatelizowali zamknięcie tatrzańskich szlaków.

Ratownicy zwieźli poszkodowanego pojazdem gąsienicowym do Kuźnic i przekazali załodze karetki. - Poszkodowany narciarz został zwieziony na dół i dalej karetką przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Turysta był wyziębiony i osłabiony – przekazał PAP ratownik dyżurny TOPR.

Kolejne opady śniegu w najwyższych górach Polski, połączone z silnym wiatrem, dodatkowo pogarszają sytuację lawinową. Do Morskiego Oka zeszły trzy lawiny. Z powodu uszkodzenia trakcji elektrycznej wstrzymano ruch pociągów na trasie Zakopane-Nowy Targ. W samym Zakopanem leży 72 cm białego puchu.

RadioZET.pl/PAP - Szymon Bafia