Obserwuj w Google News

Waloryzacja emerytur 2023. Kalkulator podwyżki świadczenia

2 min. czytania
09.02.2023 11:00
Zareaguj Reakcja

14,8 procent – na tyle rząd wyliczył wzrost emerytur i rent brutto w 2023 roku. Rekordowa podwyżka wynika z równie rekordowej inflacji. Ile dokładnie wyniesie podwyżka w przypadku konkretnej wysokości emerytury? Na to pytanie odpowiada kalkulator waloryzacji, podający zarówno kwotę brutto, jak i netto (na rękę) przysługującą od marca 2023 roku.

emerytka trzymająca pieniądze i kalkulator emerytalny
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur w 2023 roku to aż 14,8 procent. Ile konkretnie wyniesie podwyżka na rękę dla danej emerytury i renty? Kalkulator waloryzacji wylicza podwyżkę dla seniorów, uwzględniając próg dochodowy oraz kryteria decydujące o podniesieniu świadczenia kwotowo (minimum 250 zł brutto) lub procentowo.

Kalkulator waloryzacji emerytury. Dokładna podwyżka 2023

Kalkulator waloryzacji emerytury jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wpisać do niego, jaką kwotę brutto otrzymywało się od ZUS w 2022 roku, żeby natychmiast dowiedzieć się, jaką dokładnie podwyżkę oznacza rekordowa waloryzacja w 2023 roku.

Kalkulator podaje emeryturę 2023 brutto, czyli przed opodatkowanie i oskładkowaniem, emeryturę 2023 netto (po odjęciu składki zdrowotnej i ewentualnie zaliczki na podatek dochodowy), sumę pobraną na poczet PIT (do świadczenia w wysokości 2500 zł miesięcznie dzięki kwocie wolnej od podatku w kwocie 30 000 zł wynosi ona 0 zł) oraz wysokość składki zdrowotnej przekazanej na NFZ (uszczupla ona otrzymywaną z ZUS emeryturę o 9 procent).

Oglądaj

Waloryzacja rent i emerytur jest niezbędna, żeby zachować siłę nabywczą świadczeń. Jak wynika z wyliczeń GUS, ta po raz pierwszy od 2000 roku realnie spadła: podwyżka z 2022 roku była zbyt niska w porównaniu do inflacji, przez co emeryci mogli kupić mniej produktów i usług, niż rok wcześniej.

Redakcja poleca

Problem w szerszym aspekcie pokazał stworzony przez nas Indeks Koszyka Dudy. Wynika z niego, że przed objęciem rządów przez PiS za wypłacane przez ZUS emerytury można było kupić nawet o połowę więcej produktów spożywczych, niż w 2022 roku.

Sytuację emerytów ratują dodatkowe świadczenia, takiej jak 13. i 14. emerytura. Zapowiedziano je także na 2023 rok: trzynastka trafi do beneficjentów w dwóch terminach, zależnych od przyznanych przez ZUS świadczeń, czternastkę wzorem rozwiązań z 2022 roku zaplanowano na sierpień i wrzesień 2023.

RadioZET.pl