Obserwuj w Google News

Asteroida "zabójca miasta" bardzo blisko Ziemi. "To zdarza się raz na 10 lat"

2 min. czytania
25.03.2023 19:21
Zareaguj Reakcja

W sobotę 25 marca o godzinie 20:49 czasu polskiego pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci asteroida. Tak wielki obiekt przelatuje obok Ziemi raz na 10 lat - poinformowała CNN, powołując się na Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)

asteroida zabójca miasta
fot. Shutterstock

Asteroida przeleci w odległości 175 tys. km od Ziemi. Jej średnica szacowana jest na 40-90 m. Gdyby obiekt o takich wymiarach uderzył w Ziemię, zniszczyłby całe duże miasto - napisała CNN. Obiekt, nazwany przez naukowców "2023 DZ2", został odkryty zaledwie miesiąc temu. NASA poinformowała, że jest to dobra okazja dla astronomów, by poszerzyć swoją wiedzę o asteroidach - na wypadek gdyby w przyszłości odkryto niebezpieczny obiekt, który mógłby potencjalnie uderzyć w Ziemię.

Redakcja poleca

Asteroida "zabójca miasta" blisko Ziemi. Transmisja na żywo

- Nie ma szans na to, aby ten "city killer" ("zabójca miasta") uderzył w Ziemię, ale to, że przelatuje blisko, stwarza wspaniałą okazję do obserwacji - powiedział szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Richard Moissl, cytowany przez CNN. Dodał, że asteroida "2023 DZ2" jest "obiektem interesującym z punktu widzenia nauki". Dzięki temu, że asteroida będzie przelatywać tak blisko Ziemi, można ją zaobserwować przez lornetkę lub mały teleskop na całym świecie.

Oglądaj

Transmisję na żywo z jej przelotu będzie prowadzić The Virtual Telescope Project - strona internetowa zajmująca się relacjonowaniem i udostępnianiem w czasie rzeczywistym najważniejszych zjawisk na niebie - czytamy w powiadomieniu. Obiekt ma powrócić w pobliże Ziemi w 2026 roku. Naukowcy stwierdzili, że również wówczas nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety.

RadioZET.pl/ PAP/ NASA