Obserwuj w Google News

Pioruny nad Polską widoczne z kosmosu. Pierwsze takie zdjęcia

2 min. czytania
03.07.2023 21:13
Zareaguj Reakcja

Po raz pierwszy w historii satelita na orbicie okołoziemskiej zarejestrował wyładowania atmosferyczne. Na zdjęciach opublikowanych przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) widać również pioruny nad Polską.

Burze nad Polską
fot. EUMETSAT (screen)

Pogoda, zwłaszcza w lecie, na półkuli północnej obfituje w nagłe zmiany aury. Szczególnie dotyczy to burz, którym towarzyszą pioruny. Spektakularne wyładowania atmosferyczne do tej pory obserwowano tylko z poziomu ziemi lub niewielkiej wysokości. Dzięki zdjęciom udostępnionym przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) burze można oglądać dokładnie także z orbity okołoziemskiej.

Najnowsze zdjęcia zostały wykonane przez nowy instrument, który w grudniu ubiegłego roku został umieszczony na wysokości 36 tys. kilometrów nad równikiem w Afryce - poinformowało BBC News. Phil Evans, dyrektor generalny EUMETSAT w rozmowie z brytyjskim nadawcą publicznym dodał, że to pierwszy taka obserwacja meteorologiczną nad Europą i Afryką.

Redakcja poleca

Burze nad Polską. Pioruny widoczne z kosmosu

Jedna z opublikowanych obserwacji dotyczy okresu 8-11 czerwca. Na opublikowanym nagraniu dokładnie widać zarys europejskiego kontynentu i co chwilę pojawiające się pulsujące, jasne punkty na mapie. Spektakl piorunów można zauważyć również nad Polską. 

- Minimalny czas wykrycia błyskawicy to sześć dziesiątych milisekundy. To 1000 razy szybciej niż mrugnięcie okiem – powiedział Guia Pastorini z włoskiej firmy lotniczej Leonardo, która zaprojektowała i zbudowała pogodowy instrument.

Simon Keogh z UK Met Office w rozmowie z BBC News podkreślił, że wyładowania atmosferyczne uderzające z chmur na ziemię to zaledwie 10 proc. wszystkich piorunów. Pozostałe można zauważyć tylko powyżej powierzchni naszej planety. Dlatego dane z nowego instrumentu kosmicznego pozwolą jeszcze dokładniej przewidywać pogodę i badać skutki zmian klimatycznych.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/BBC News