,

Pakistan pod wodą. Potężna powódź zabiła już ponad 1200 osób, w tym 416 dzieci

Dominik Gołdyn
02.09.2022 16:48

Powodzie w Pakistanie wywołane przez rekordowe deszcze monsunowe i topniejące lodowce w górach na północy kraju zabiły już ponad 1200 osób. W wyniku kataklizmu zginęło 416 dzieci – poinformował w piątek pakistański Krajowy Urząd Zarządzania Katastrofami (NDMA).

Powódź w Pakistanie
fot. FIDA HUSSAIN/AFP/East News

Powódź w Pakistanie osiągnęła niewyobrażalne rozmiary. W poniedziałek pakistańska minister do spraw zmian klimatycznych ogłosiła, że jedna trzecia kraju "jest w tej chwili pod wodą".

Pakistan pod wodą. Nie żyje ponad 1200 osób, w tym 416 dzieci

Pakistanie spadło o 190 proc. więcej deszczu niż wynosi 30-letnia krajowa średnia w miesiącach czerwiec-sierpień, tj. w sumie 390,7 mm. Meteorolodzy nie przewidują poprawy warunków we wrześniu, a południowe prowincje kraju przygotowują się na napływ wody z rzeki Indus.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF ostrzega, że przenoszone przez wodę choroby mogą skutkować kolejnymi ofiarami wśród dzieci. – Obecnie istnieje wysokie ryzyko, że przenoszone przez wodę śmiertelne choroby, takie jak biegunka, cholera, denga i malaria, będą się szybko rozprzestrzeniać. Istnieje zatem ryzyko kolejnych zgonów dzieci – powiedział na konferencji w Genewie przedstawiciel UNICEF Abdullah Fadil.

W piątek pakistańskie władze poinformowały, że siły zbrojne uratowały kolejne 2 tys., które utknęły wskutek wzbierających wód. Według oficjalnych danych od czasu rozpoczęcia akcji ratunkowej wojsko ewakuowało już ok. 50 tys. osób, w tym tysiąc drogą powietrzną.

Kilka lotów z pomocą humanitarną ma przybyć do Pakistanu w piątek m.in. z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podało pakistańskie MSZ. Ponadto ONZ zaapelowała ostatnio o 160 milionów dolarów pomocy w obliczu "bezprecedensowej katastrofy klimatycznej" w tym azjatyckim kraju.

RadioZET.pl/PAP