Zamknij

Nie żyje Zbigniew Pełczyński, żołnierz AK i profesor Uniwersytetu w Oksfordzie

PAP
28.06.2021 07:35
Zbigniew Pełczyński nie żyje
fot. Justyna ROJEK /East News

Zbigniew Pełczyński nie żyje - poinformowała w mediach społecznościowych założona przez niego Szkoła Liderów. Pełczyński wykładał filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim; jego studentem był m.in. późniejszy prezydent USA Bill Clinton. Miał 96 lat.

Prof. Zbigniew Pełczyński nie żyje - poinformowała Szkoła Liderów. Wykładał filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim; jego studentem był m.in. późniejszy prezydent USA Bill Clinton. Miał 96 lat.

Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 r. w Grodzisku Mazowieckim. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, brał też udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii.

Zbigniew Pełczyński nie żyje. Wykładał na Uniwersytecie Oksfordzkim

W 1953 r. rozpoczął pracę wykładowcy na Uniwersytecie Oksfordzkim; wykładał głównie filozofię polityczną, a wśród jego studentów znaleźli się m.in. b. prezydent USA Bill Clinton oraz premier Węgier Viktor Orban. Pełczyński przyczynił się do uruchomienia przez uczelnię szerokiego programu stypendialnego dla Polaków, dzięki któremu na Uniwersytet Oksfordzki wyjechały setki polskich naukowców.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Pełczyński aktywnie wspierał odbudowę wolnej Polski. Był doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członkiem zespołu Ministra Szefa URM-u ds. reform centrum rządu i członkiem Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych, a także konsultantem EWG i OECD ds. programów reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce.

W 1988 r. w imieniu filantropa George'a Sorosa założył w Polsce Fundację Batorego. W 1994 r. założył Szkołę Liderów - instytucję dbającą o jakość życia publicznego w Polsce "i wśród Polaków, i za granicami". Jak czytamy na jej stronie, Szkoła od ponad 20 lat pracuje na rzecz rozwoju "świadomego, opartego na wartościach przywództwa". "Wynajdujemy i wspieramy liderów różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych. Wierzymy, że to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian" - czytamy na stronie instytucji.

Zbigniew Pełczyński był założycielem Szkoły Liderów

Przez programy Szkoły Liderów przeszło już ponad 4000 osób - jej absolwenci zasiadają w Parlamencie Europejskim oraz parlamencie krajowym, rządzie, organach wielu samorządów terytorialnych, a także kierują setkami organizacji i inicjatyw społecznych w ponad 40 krajach na całym świecie.

Zbigniew Pełczyński został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był też Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

RadioZET.pl/ PAP/ Szkoła Liderów