Obserwuj w Google News

Wrzutka do ustawy budżetowej. Prawie 2 mld złotych dla mediów publicznych

2 min. czytania
03.10.2022 18:05
Zareaguj Reakcja

Skierowany do Sejmu projekt ustawy budżetowej na 2023 rok zakłada możliwość przekazania mediom publicznym kwoty niemal 2 mld zł. Pieniądze te mogą trafić do Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jak czytamy w serwisie Wirtualnemedia.pl, pierwotna wersja ustawy nie przewidywała tak hojnego transferu m.in. na rzecz TVP.

TVP z dofinansowaniem z budżetu
fot. TVP

Budżet na 2023 roku będzie przedmiotem obrad Sejmu. Jak podał portal Wirtualnemedia.pl w ustawie zauważono „wrzutkę”, która upoważnia resort finansów, by na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazał mediom publicznym prawie 2 mld złotych z tytułu „utraconych wpływów abonamentowych”.

2 mld złotych dla TVP i Polskiego Radia

W art.8 dokumentu czytamy o możliwości uzyskania przez media publiczne „rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych” w postaci papierów wartościowych o nominalnej wartości 1,9 mld zł. W przyjętym przez rząd projekcie jeszcze we wrześniu o takim zapisie nie było mowy – donosi portal Wirtualnemedia.pl. Przypomniano, że na hojne dotacje budżetowe, TVP, Polskie Radio, a także inne regionalne stacje mediów publicznych mogą liczyć od 2020 roku. Co roku przekazywana im kwota sięga 2 mld zł, z czego największa część zasila budżet TVP.

Redakcja poleca

Tymczasem z roku na rok rosną stawki abonamentu. W tym roku posiadacze radia musieli płacić 7,50 zł miesięcznie. Z kolei osoby, które mają również telewizor (lub tylko telewizor) obowiązywała opłata w wysokości 24,50 zł. Od stycznia koszt abonamentu jednak wzrośnie. Jak przekazała Poczta Polska w 2023 roku za radioodbiornik zapłacimy 8,7 zł miesięcznie lub 104 zł za cały rok. Z kolei posiadanie telewizora (i radia) związać się będzie z opłatą rzędu 27,3 zł miesięcznie lub 327,6 zł za cały rok.

Opłaty za posiadanie radia i telewizora od stycznia 2023 r. będą wyższe o 10 proc. "Wpływy z abonamentu mają wynieść 616 mln zł i tym samym mają być wyższe o 36 mln zł od tegorocznych. Ponad połowa tych pieniędzy ma trafić do TVP, pozostała kwota ma być rozdzielona między poszczególne rozgłośnie Polskiego Radia" – czytamy z kolei w "Fakcie".

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/Fakt