Zamknij

Niewiarygodne odkrycie. Mieniący się kamień okazał się…''planszówką'' wikingów

07.02.2020 16:24

Urokliwy, mieniący się szklany element znalazła matka jednego z archeologów, którzy prowadzili prace wykopaliskowe na terenie Lindisfarne w Wielkiej Brytanii. Okazało się że odłamek stanowi część gry – dzisiaj byśmy powiedzieli „planszówki” – Hnefatafl, w którą grywali Wikingowie w VIII wieku.

Niewiarygodne odkrycie. Mieniący się kamień okazał się…''planszówką'' wikingów
fot. Werner Forman Archive/Image State/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przedmiot wygląda naprawdę oryginalnie – jest wykonany z niebiesko-białego szkła. To runiczny kamień Wikingów, ozdobiony paroma wzorami i uwypukleniami. Jak podejrzewają archeolodzy, jego wygląda może symbolizować znaczenie zimy.

Zobacz także

Hnefatafl – gra planszowa pochodząca z VIII wieku – oznacza "stół króla". Niezwykłe znalezisko najprawdopodobniej jest pozostałością najazdu Wikingów na Lindisfarne w Wielkiej Brytanii.

Wikingowie grywali w "planszówki"?

Niestety, naukowcy dziś nie dysponują dokładną rozpiską zasad gry w Hnefatafl, liczącej około 1600 lat. Gra ta praktykowana była głównie w północno-zachodniej części Europy – czytamy w "The Guardian".

Zobacz także

Jak jednak podejrzewają archeolodzy, to najpewniej gra strategiczna dla 2 uczestników. Nieco przypomina szachy – według założeń badaczy, celem graczy jest objęcie jak największego terytorium planszy za pomocą poszczególnych pionków.

Zobacz także

Zdaniem naukowców, w Hnefatafl lubili grywać także duchowni z klasztoru.

 

RadioZET.pl/telegraph.co.uk/theguardian.com