Obserwuj w Google News

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Poznaliśmy troje laureatów

2 min. czytania
03.10.2023 12:19
Zareaguj Reakcja

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 roku otrzymali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier. Naukowcy przeprowadzali eksperymenty z impulsami światła, aby poznać dynamikę elektronów w materii. 

Nagroda Nobla z fizyki przyznana
fot. Anders Wiklund/Associated Press/East News

Królewska Szwedzka Akademia Nauk we wtorek ogłosiła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Pierre'owi Agostiniemu, Ferencowi Krauszowi i Anne L'Huillier za badania, w których wykazali, jak krótkie pulsy światła, mierzone w attosekundach (attosekunda to jedna trylionowa część sekundy – red.), można wykorzystać do badania dynamiki elektronów w materii.

- Podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - podkreślił Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej decyzji. Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).

Redakcja poleca

Nagroda Nobla z fizyki 2023. Ogłoszono laureatów

Badania tegorocznych noblistów z fizyki, dotyczące optycznych impulsów attosekundowych, mogą pomóc w diagnostyce medycznej, badaniu jakości żywności czy rozwoju elektroniki. - Możemy teraz otworzyć drzwi do świata elektronów - oceniła przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson.

Jako przykład podała elektronikę, dla rozwoju której istotne jest zrozumienie i kontrolowanie zachowania elektronów w materiałach. - Impulsy attosekundowe mogą też być wykorzystane do identyfikacji różnych cząsteczek, na przykład w diagnostyce medycznej - powiedziała. Badania trzech tegorocznych noblistów z fizyki pozwoliły generować optyczne impulsy attosekundowe, czyli najkrótsze wydarzenia wytwarzane i kontrolowane przez człowieka.

Nie przegap