Zamknij

Donald Tusk zadrwił z rządzących. Stwierdził, co najlepiej im wychodzi

26.05.2020 22:04
Donald Tusk
fot. Karol Makurat /REPORTER

Donald Tusk nie bierze już czynnego udziału w polskiej polityce, ale od czasu do czasu dzieli się z internautami swoją krytyczną oceną rządzących. Tym razem na celowniku byłego premiera znalazły się wyniki jakie osiąga rząd w walce z epidemią koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek w ciągu całego dnia o 445 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 274 na Śląsku. Resort podał, że zmarło kolejne 17 osób. Liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi 1024. Zakażenie potwierdzono dotąd u 22 tys. 74 osób.

W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 236 osób oraz że zmarło kolejne sześć osób. W popołudniowej informacji resort podał zaś, że jest 209 nowych zakażeń i 11 zgonów.

Tusk kpi z rządu PiS. "Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie"

Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie przekonuje, że walka z epidemią koronawirusa w Polsce przynosi pozytywne efekty. Innego zdania są jednak politycy opozycji i liczni eksperci. Prof. Krzysztof Simon, szef oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu zauważa, że o ile górnicy są testowani przesiewowo w związku z ogniskami w kopalniach, to w pozostałych przypadkach testuje się tylko osoby z objawami. A przecież "osoby bezobjawowe cały czas się poruszają w środowisku" – zauważył, tłumacząc, że w rzeczywistości nowe ognisko epidemii może pojawić się w każdej chwili.

Zobacz także

Zdaniem prof. Simona rzeczywista liczba zakażeń od początku epidemii jest nawet 4-5 razy wyższa niż ta, o której informuje oficjalnie Ministerstwo Zdrowia (we wtorek to 22 tys.).

Zobacz także

W tle walki z epidemią pojawiają się także kwestie biznesowych powiązań ministra Łukasza Szumowskiego. "Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek w artykule "Biznesowa ośmiornica braci Szumowskich", że Łukasz i Marcin Szumowscy "stworzyli sieć powiązań", a spółka OncoArendi, której prezesem jest od początku Marcin Szumowski, a udziały - poprzez inne firmy - ma żona Łukasza Szumowskiego, dostała ok. 300 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Biznesowe powiązania Szumowskich. Donald Tusk komentuje na Twitterze

Do informacji o opisywanej "biznesowej ośmiornicy Szumowskich" odniósł się na Twitterze były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak zauważył polityk, rządowi PiS zdecydowanie lepiej wychodzi "zarabianie na zarazie".

Zobacz także

Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie, niż jej zwalczanie. I zaczynam się obawiać, że oni też to wiedzą.

Donald Tusk

RadioZET.pl