Grzegorz Schetyna: Donald Tusk zabierze głos w trakcie marszu opozycji

Redakcja
17.05.2019 10:27
Radio ZET
fot. Radio ZET

Lider PO Grzegorz Schetyna potwierdza w „Gościu Radia ZET”, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk zabierze głos w trakcie sobotniego marszu opozycji w Warszawie. „To nie kwestia namawiania, tylko kwestia rozmowy i zaproszenia otwartego, które wystosowywałem do wielu polityków, także do Donalda Tuska. Gdzie przewodniczący Rady Europejskiej, obywatel RP i były premier dwóch kadencji, może wyraźniej powiedzieć, że zależy mu na pozycji Polski w UE, niż na marszu razem z przyjaciółmi, z którymi robił politykę kiedyś narodową?” – pyta retorycznie Beatę Lubecką.

– To ma być pokazanie, że Polska w Europie dla nas wszystkich, których serdecznie zapraszam na 12:00 na plac Bankowy, jest ważna. Chcemy głośno to powiedzieć, chcemy być razem i pokazać, że ta mobilizacja przed wyborami jest prawdziwa – mówi lider PO.

Gospodyni „Gościa Radia ZET” zwróciła uwagę na fakt, że podczas sobotniego marszu opozycji Donald Tusk będzie maszerował pod partyjnymi szyldami.

– Już są wielkie zastrzeżenia, że tak być nie powinno, że szef Rady Europejskiej powinien być apolityczny. Tutaj będzie jednak wspierał opozycję – zauważa Beata Lubecka.

– Nie. Będzie razem z nami mówił, jak ważne jest miejsce Polski w Europie – odpowiada Grzegorz Schetyna.

– Ale przecież będą tam szyldy partyjne.

– Będzie Donald Tusk, będzie prezydent Bronisław Komorowski. Będą też inne osoby, które zaprosiliśmy i mamy nadzieję, że przyjmą zaproszenie – mówi lider PO.

– Ale czy to jednak nie jest o jeden most za daleko, że szef Rady Europejskiej angażuje się w bieżącą politykę? – zastanawiała się Lubecka.

– To nie jest partyjne spotkanie. Właśnie chcemy, żeby było to spotkanie tych wszystkich, którzy uważają, jak ważna jest Polska w UE, jak ważne są te relacje. Jeśli będzie z nami przewodniczący Rady Europejskiej, to nie jest tak, że to jest sprzeczne z polityką Rady Europejskiej czy Wspólnoty Europejskiej – ocenia Schetyna.

Zobacz także

Beata Lubecka przytoczyła słowa czwartkowego gościa Radia ZET.

– Na pana miejscu siedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk i mówił: „Aktywność Tuska jest jak reklama piwa bezalkoholowego. Nikogo nie popiera, ale mruga okiem i wiadomo, o co chodzi” – mówi prowadząca.

– Każdy tak rozumie politykę, jak rozumie. Pan minister tak rozumie, że wszystko mu się z piwem kojarzy, czasami bezalkoholowym – uważa Grzegorz Schetyna.

– To wasza przyjaźń szorstka już jest aksamitna teraz, tak? – zastanawiała się prowadząca.

– To jest wspólne spojrzenie na ważne sprawy. I będzie tam wiele tysięcy ludzi, którzy podzielają właśnie takie poglądy i takie spojrzenie na tę rzeczywistość. My musimy pokazać, że ważna jest mobilizacja przed tymi wyborami, że wszyscy chcemy być razem, że wszyscy chcemy silnej Polski w UE. I to pokażemy w sobotę – zapowiada przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Całość na radiozet.pl

Zobacz także