Zamknij

Jak wołomiński radny PiS chce przekupić radną wspierającą obecną burmistrz. Mamy nagranie rozmowy

28.03.2019 11:52

Radio ZET dotarło do nagrania, w którym radny PiS proponuje radnej z klubu burmistrz Elżbiety Radwan, że uratuje ją od wygaszenia mandatu przez wojewodę. Wystarczy, że zmieni partyjne barwy. Pada propozycja załatwienia pracy dla radnej, a nawet jej córki. Zwerbowanie jednej radnej sprawi, że Radwan straciłaby przewagę w Radzie Miasta na rzecz PiS.

Elżbieta Radwan
fot. Facebook

Radnej z klubu wspierającego obecną burmistrz Elżbietę Radwan grozi wygaśnięcie mandatu. Spóźniła się dwa dni ze złożeniem mandatu ławnika, co może być powodem do wygaśnięcia jej mandatu w radzie. Jeden z byłych radnych poinformował o tym dwa tygodnie temu wojewodę mazowieckiego. Sprawa nie jest jeszcze publicznie znana. Do radnej zgłosił się jednak radny z konkurencyjnego PiS-u. Zaproponował jej przejście do klubu PiS. Dotarliśmy do nagrania z tej rozmowy. 

Pada w niej propozycja załatwienia pracy: - A co byś chciała? - pyta radny. - Wiceprzewodniczącą rady? W nagraniu, do którego dotarł reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski, radny domaga się, aby radna wzięła zwolnienie lekarskie i nie przyszła na posiedzenie rady 28 marca, kiedy mają być głosowane uchwały złożone przez burmistrz Radwan. 

Stenogram fragmentów rozmowy:

Radny PiS: Na razie wojewoda ma to głęboko schowane i nie rusza tego.

Radna: A skąd wiesz ?

Radny PiS: (...) Jest człowiek co jest w stanie to wszystko dopilnować. Roboty w razie coś to masz się nie martwić. Sytuacja polega na tym, że powinnaś iść do lekarza w środę, czy kiedy tam chcesz ... i wziąć sobie zwolnienie do niedzieli. (...)

Radny PiS: Córce da pracę, Rysio. Gdzieś do jakiegoś ministerstwa ją tam wrzuci. Tam gdzieś ją Sasin może wrzucić. 

Radna: Wy już planujecie jakieś zmiany w prezydium Rady?

Radny PiS: No jakbyśmy mieli siły to tak. 

Radna: A co bym dostała w Radzie ?

Radny PiS: A co być chciała? Wice?

Radna: Nie wiem, bo nawet nie myślałam. Wiesz, że ja skromna kobieta jestem.

Radny PiS: Przewodniczącego, to raczej to chyba nie bardzo. Wice to tak. (...) Ale my Ci chcemy pomóc, bo jesteś tutaj potrzebna i chcemy Ci pomóc ze wszelkich sił. Jeszcze raz. U Wojewody nikt Ci niczego nie załatwi, nie obroni Cię nikt, oprócz nas. (...) Lepiej być radną w innej grupie, jak nie być radną w żadnej grupie. 

Radny, który składa "propozycje" jest jednak w błędzie. Wojewoda zdążył już wystosować pismo do Rady Miasta o wyjaśnienie informacji dotyczących między innymi radnej. Burmistrz Elżbieta Radwan rządzi w radzie miasta Wołomin tylko dzięki przewadze jednego głosu nad radnymi PiS i niezrzeszonymi. Jego utrata zmieniłaby układ sił w radzie miasta.