Zaskakująca deklaracja Gowina. Wicepremier w obronie Gender studies

04.11.2019 16:32
Zaskakująca deklaracja Gowina. Wicepremier w obronie Gender studies
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Położę się Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował ograniczać wolność słowa zwolennikom ideologii gender – zapowiedział Jarosław Gowin w wywiadzie, udzielonym jednemu z tygodników. Dyskusja dotyczyła oferty edukacyjnej szkół wyższych w Polsce i kierunku gender studies.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister szkolnictwa wyższego i wicepremier Jarosław Gowin udzielił wywiadu gazecie "Sieci". Padło w nim między innymi pytanie, dotyczące kierunku gender studies, który np. znajduje się w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Opolskiego. Dziennikarz, który rozmawiał z Gowinem twierdził jednak, że gender studies obecne jest "na każdej uczelni w Polsce". Szef Porozumienie Centrum stanowczo zaprzeczył i – ku zaskoczeniu znacznej części prawicy – wystąpił z dość szokującą deklaracją.

Zobacz także

Otóż to nieprawda. Gender studies jako samodzielny kierunek prowadzone są tylko na Uniwersytecie Opolskim. Byłoby pewnie więcej, ale - co bardzo optymistyczne - nie ma chętnych do studiowania. Owszem są pojedyncze kursy, elementy wplatane do studiów

- mówił.

Jak także dodał, "to, że polemizuję z panem, nie oznacza, że nie widzę problemu".

Zobacz także

Położę się jednak Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował ograniczać wolność słowa zwolennikom ideologii gender

- powiedział Jarosław Gowin.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu bieżącego roku na antenie Polsat News Gowin przekonywał, iż gender to "ideologia sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem".

To jest ideologia - w moim przekonaniu - sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem i też z tradycyjnymi polskimi wartościami. Natomiast wierzę, że polskie społeczeństwo jest na tyle zdrowe moralnie i przywiązane do tych tradycyjnych wartości i zdrowego rozsądku, że ta ideologia nie będzie się szerzyć.

- twierdził.

Prawica oburzona słowami wicepremiera

Takiej fali krytyki wicepremier z pewnością się nie spodziewał, i to ze strony osób kojarzonych raczej z jego obozem politycznym.

Zobacz także

"O szkodliwości źle pojętego pluralizmu" – tak o słowach Gowina pisze portal wpolityce.pl. Wypowiedź szefa Porozumienie skomentował również Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego i członek Konfederacji. "Ciekawy wątek z wypowiedziami Jarosława Gowina z jednego z ostatnich wywiadów, pokazujących że jest on przede wszystkim liberałem („etos społeczeństwa demokratycznego”) a nie konserwatystą (sprzeciw wobec jakichkolwiek ograniczeń rozwoju społecznego destrukcyjnych ideologii)" – ocenił.

"Minister Gowin w obronie lewactwa: "Położę się Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował na uczelniach ograniczyć wolność słowa zwolennikom ideologii gender." Tak, to mówi wicepremier w ‘prawicowym’ rządzie" – komentował dziennikarz prawicowej gazety "Najwyższy Czas", wydawanej przez Janusza Korwina-Mikkego.

Swoją ocenę słów wicepremiera postanowiła dorzucić również publicystka portalu wprawo.pl.

"PJK obiecywał Budapeszt nad Wisłą. Orban wyrzucił gender z uniwersytetów. Jarosław Gowin będzie kładł się Rejtanem w obronie gender na uniwersytetach. Co poszło nie tak?" – napisała.

 

RadioZET.pl/sieci.pl/Twitter/natemat.pl/Polsat News