Zamknij

Kard. Gulbinowicz w szpitalu. Wrocławski poeta oskarżył go o molestowanie

22.05.2019 23:15
Kard. Gulbinowicz w szpitalu. Wrocławski poeta oskarżył go o molestowanie
fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews

- Kardynał Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala - potwierdził w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik prasowy metropolity wrocławskiego ks. Rafał Kowalski. Sprawę molestowania seksualnego Karola Chruma przez kardynała Gulbinowicza – gdy ten przed laty był uczniem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, prowadzonego przez Zakon Franciszkanów – opisała „Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje Polsat News, hierarcha źle się poczuł, przeszedł niegroźny zabieg, natomiast jego stan wymaga dalszej obserwacji.

O molestowanie, do którego miało dojść w 1989 r. w archidiecezji wrocławskiej oskarżył kardynała Przemysław Kowalczyk.

Zobacz także

– Oskarżam kardynała Henryka Gulbinowicza o to, że mnie molestował. Sytuacja jest skomplikowana, zrobiło się bardzo duże zamieszanie. W tej chwili skupiam się na kluczowych działaniach, by miało to ręce i nogi – oświadczył artysta w materiale, udostępnionym na jego facebookowym profilu.  

– Przykro mi, że po tylu latach muszę wyciągać swój życiorys. Wiecie już, jak wyglądam, jak się zachowuję i co robię. Nie róbcie ze mnie ofiary. Nie jestem ofiarą dzieciństwa, to się po prostu zdarzyło. Zdążyłem się już pozbierać – kontynuował poeta.

Według niego możliwe jest, że kardynał „nie dożyje finału” wytoczonej sprawy sądowej.

Zobacz także

– Nie liczcie, że kardynał na łożu śmierci się do czegokolwiek przyzna. Liczę na to i apeluję, żeby zgłosiły się inne ofiary kardynała, jeśli takie są. Nie zgłaszajcie się do mnie, tylko do Fundacji „Nie lękajcie się”. Zostaniecie przyjęci i wysłuchani – przekonywał.

W piątek działaczki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet złożyły do biura Rady Miejskiej Wrocławia wniosek o odebranie b. metropolicie wrocławskiemu kard. Henrykowi Gulbinowiczowie tytułu honorowego obywatela miasta. Była to reakcja na okoliczności przedstawione w filmie Tomasza Sekielskiego.

Kard. Henryk Gulbinowicz poręczył za Pawła K.

W dokumencie "Tylko nie mów nikomu" pojawia się m.in. postać byłego księdza Pawła K. W filmie wskazano, że po zatrzymaniu Pawła K. w 2005 r. poręczył za niego ówczesny metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Szybko jednak to poręczenie wycofał. Następnie, według dokumentu Sekielskiego, poręczenia udzieli kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej. Dzięki temu poręczeniu K. miał uniknąć tymczasowego aresztowania – wynika z dokumentu. Zdaniem działaczek Kongresu kard. Gulbinowicz nie tylko poręczył za Pawła K., ale też "po ujawnieniu jego skłonności, nie zrobił nic, by zapobiec kolejnym tragediom".

Zobacz także

Paweł K., który nie jest już księdzem, w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na 7 lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych.

RadioZET.pl/PolsatNews/GazetaWyborcza