Zamknij

Kolejny zakaz dla Marszu Równości uchylony. Kielce szykują się na paradę

05.07.2019 15:54
Kolejny zakaz dla Marszu Równości uchylony. Kielce szykują się na paradę
fot. Damian KLAMKA/East News

Sąd Okręgowy w Kielcach uchylił decyzję prezydenta tego miasta, Bogdana Wenty, który zakazał organizacji Marszu Równości. Wyrok pozostaje nieprawomocny — informuje PAP.

Sąd znów stanął po stronie organizatorów, uznając konstytucyjne prawo do zgromadzeń. Sędziowie zastosowali identyczną wykładnię jak przy odmowach prezydentów Warszawy, Lublina i Rzeszowa. Z samych względów bezpieczeństwa nie można zakazać parady.

Zobacz także

Zgłoszenie w sprawie organizacji pierwszego w Kielcach Marszu Równości (13 lipca) wpłynęło do prezydenta Wenty w połowie czerwca. Wczoraj włodarz Kielc zadecydował o wydaniu zakazu organizacji wydarzenia, powołując się na bezpieczeństwo mieszkańców.

Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej […] wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc

Od decyzji prezydenta Kielc organizatorzy odwołali się do sądu. Po raz kolejny wsparcia udzielił rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar, wnosząc w piśmie o uchylenie decyzji Wenty.

Jest nam absolutnie przykro, że nie mamy wsparcia w prezydencie miasta. Jest nam ogromnie przykro, ponieważ z tego wybrzmiewa tylko triumf dla środowisk prawicowo-nacjonalistycznych, które próbowały nas zablokować, zgłaszając kilkanaście kontrmanifestacji.

Katarzyna Kędzierska, jedna z organizatorek kieleckiego Marszu Równości

Sąd orzekł dziś, na podstawie podobnego orzecznictwa, że wolność zgromadzeń, wpisana wprost w Konstytucję, to fundament demokratycznego państwa prawa.

Wolność zgromadzeń jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa i gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne, umożliwia oddziaływania jednostkom na te władze poprzez prezentowanie opinii, ocen, poglądów i żądań.

sędzia Renata Żak, w uzasadnieniu wyroku

RadioZET.pl/PAP