Zamknij

Przełom ws. migrantów na granicy polsko-białoruskiej? Szef MSWiA: "Wracają"

18.11.2021 17:40
Mariusz Kamiński: Migranci wracają do Iraku
fot. PAP/Albert Zawada

Otrzymałem informację, że pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia - powiedział na konferencji w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Pierwsi migranci, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej, wracają do kraju pochodzenia. Informację przekazał na czwartkowej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister wystąpił przed dziennikarzami po spotkaniu z jego niemieckim odpowiednikiem, ministrem Horstem Seehoferem. Szefowie resortów omówili sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Od 10 dni tysiące migrantów, naciskanych przez służby białoruskie, próbuje sforsować ogrodzenie na wielu odcinkach granicy, by dostać się do Polski i dalej - na zachód Europy.

Szef MSWiA: Migranci wracają do miejsca pochodzenia

Minister Kamiński poinformował w czwartek o istotnym przełomie w sprawie kryzysu na granicy. Pierwsi z migrantów ewakuują się z Białorusi do kraju ojczystego. – Pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia. Z tego, co wiem, jutro będzie następny samolot, który ich będzie odwoził do Iraku – mówił szef MSWiA.

Kamiński zaznaczył, że w tej sprawie Polska blisko współpracuje z Frontexem, żeby "przygotować readmisje tych migrantów, którzy znaleźli się w wyniku politycznych działań reżimu Łukaszenki na terenie Polski".

- Władze polskie udzielą wszelkiej pomocy logistycznej i - jeśli będzie potrzeba - finansowej Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi, żeby jak najszybciej i jak najskuteczniej udzielić pomocy humanitarnej tym, którzy są po drugiej stronie granicy – zaznaczył szef MSWiA.

RadioZET.pl/PAP - Marta Stańczyk, Sonia Otfinowska