Zamknij

Loty VIP-ów i komisja ds. pedofilii. Wiemy, kiedy Sejm zajmie się projektami

20.08.2019 09:31
Loty VIP-ów
fot. Jakub Kamiński/East News

Sejm 30 sierpnia zajmie się m.in. projektami ustaw o lotach najważniejszych osób w państwie oraz o państwowej komisji ds. pedofilii – poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin.

W piątek 30 sierpnia Sejm wznowi swoje posiedzenie. Jacek Sasin poinformował we wtorek w radiowej Jedynce, że podczas tego posiedzenia posłowie zajmą się projektem ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie. Tego dnia Sejm będzie również kontynuował prace nad rządowym projektem ustawy o państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15.

– Ten projekt jest już po pierwszym czytaniu w parlamencie. 30 sierpnia, z tego, co wiem, jest zaplanowane drugie i trzecie czytanie, czyli głosowanie tego projektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby potem, po akceptacji przez Senat i podpisaniu przez prezydenta, jeszcze przed jesiennymi wyborami ta komisja powstała – podkreślił Sasin.

Komisja ds. pedofilii

Celem działania komisji będzie m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Do zadań komisji będzie też należeć identyfikowanie zaniedbań i zaniechań, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych.

Zobacz także

Będą to zaniedbania i zaniechania organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem oraz leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych. Zadaniem komisji będzie również prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej.

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej; ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka. Kadencja komisji trwać będzie siedem lat. W pracach komisji będzie mógł brać udział, z głosem doradczym i na zaproszenie przewodniczącego, przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich.

Nowe zasady ws. lotów VIP-ów

Z kolei projekt ustawy dot. lotów najważniejszych osób w państwie przedstawiony w piątek przez szefa KPRM Michała Dworczyka zakłada m.in. zakaz lotów przedstawicieli rodzin, wprowadzenie centralnego rejestru lotów, zlikwidowanie praktyki organizacji lotów do domów jako „misji oficjalnych” oraz brak publikacji niektórych danych o lotach ze względów bezpieczeństwa.

Zobacz także

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie, zapowiedział pod koniec lipca w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Prezes PiS poinformował wówczas PAP, że zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM i poprosił prezydenta, aby stworzyć przepisy regulujące loty służbowe.

Afera z lotami Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Na początku sierpnia Kuchciński złożył rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek, natomiast Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

RadioZET.pl/PAP