Zamknij

IBRiS dla Radia ZET: Kopacz, Miller i Krasnodębski z pewnymi mandatami do PE

Redakcja
05.04.2019 07:17
IBRiS dla Radia ZET: Kopacz, Miller i Krasnodębski z pewnymi mandatami do PE
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER

41,2 proc. badanych deklaruje oddanie głosu na Koalicję Europejską w okręgu wielkopolskim, na PiS chce głosować 33,2 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Ponad progiem wyborczym jest jeszcze Wiosna i Kukiz'15. 

Ze szczegółowej analizy IBRiS wynika, że wśród wszystkich kandydatów największym poparciem cieszy się liderka listy KE, była premier Ewa Kopacz, kolejne miejsca na podium zajmują Zdzisław Krasnodębski, startujący z PiS, i Leszek Miller – dwójka na liście Koalicji Europejskiej.

copy-sondaz

– Z dużą pewnością można wskazać, że mandaty obejmie właśnie ta trójka polityków. Jednak w tym okręgu mogą być rozdzielone także dwa dodatkowe mandaty. W zależności od uwarunkowań ogólnopolskich szanse na mandat z Wielkopolski mają także Koalicja Europejska, Prawo i Sprawiedliwość, Wiosna i Kukiz’15. W Koalicji Europejskiej o ewentualny trzeci mandat walczą: Adam Szejnfeld i Andrzej Grzyb. Gdyby PiS uzyskał drugi mandat w tym okręgu, to sytuacja byłaby znacznie bardziej skomplikowana, bo z podobnymi szansami pretenduje do niego aż czwórka kandydatów: Andżelika Możdżanowska, Joanna Lichocka, Jan Dziedziczak i Marcin Porzucek – wyjaśnia Marcin Duma, szef IBRiS.

Sondaż IBRiS wykonał 2 kwietnia 2019 roku na 1100-osobowej próbie dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/MK