Zamknij

Sondaż Kantar: PiS wyraźnie prowadzi, wysoki wynik Konfederacji

22.05.2020 15:37
Jarosław Kaczyński
fot. Karol Makurat/REPORTER

Trzech na czterech Polaków zagłosowałoby w wyborach do Sejmu – wynika z najnowszego sondażu pracowni Kantar. W sondażu poparcia wciąż prowadzi Zjednoczona Prawica na czele z PiS, której listy poparłoby 37 proc. badanych. Zaskakujący wynik ma Konfederacja, która uzyskała trzeci wynik. Jest on dwucyfrowy.

Sondaż Kantar dowodzi, że Polacy nie widzą w swojej większości przeciwskazań w organizacji wyborów, mimo stanu epidemii. Aż 74 proc. deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu.

Jak rozłożą się głosy poparcia? Gdyby wybory odbyły się w dzisiejszych realiach najwięcej, bo 37 proc. głosów, uzyskałyby listy Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie). Wyraźnie z tyłu jest Koalicja Obywatelska z 23 procentowym poparciem.

Sondaż Kantar: PiS prowadzi, skok Konfederacji

37 proc. oddałoby głos na PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, 23 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11 proc. na Konfederację - wynika z majowego badania przeprowadzonego przez Kantar.

Zobacz także

Zaskoczeniem jest trzecia siła sondażu, którą jest Konfederacja. Skrajna prawica mogłaby liczyć na 11 procentowe poparcie, zostawiając w tyle Lewicę (8 proc.) i koalicję PSL z Kukizem (7 procent). W porównaniu z poprzednim sondażem pracowni najwyraźniej wzrosło właśnie poparcie Konfederacji (o 3 pkt. proc.). Mniej urosły notowania PiS i PO, spadły natomiast Lewicy, a najmocniej (o 5 pkt. proc.) PSL-Koalicji Polskiej.

Z analizy Kantara wynika ponadto, że chaos wyborczy w koalicji rządzącej i wypływające coraz to nowsze skandale z resortu zdrowia nie umniejszają poparcia dla PiS. Poparcia KO nie wzmocniła natomiast zmiana kandydata w wyborach prezydenckich. O ile Rafał Trzaskowski odrabia w sondażach prezydenckich, to poparcie jego zaplecza politycznego utrzymuje się na podobnym poziomie.

Wydaje się, że trudne okoliczności sprzyjają radykalizacji poglądów i do coraz większej części społeczeństwa dociera konserwatywny program polityczny

- wskazuje Kantar.

Zobacz także

Badanie przeprowadzono już po nieprzeprowadzonych wyborach, 18 i 19 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo, na próbie 954 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/PAP