Zamknij

PiS deklasuje rywali, lewica mocno w górę. Nowy sondaż parlamentarny

11.08.2019 12:55

Prawie 45 proc. głosów i zwycięstwo w wyborach miałoby zapewnione PiS, gdyby wybory odbyły się w niedzielę - wynika z najnowszego sondażu dla portalu wpolityce.pl. Oprócz tego, najlepszy rezultat ze wszystkich dotychczasowych badań osiągnęła koalicja partii lewicowych. 

Sondaż do Sejmu. PiS i lewica
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Według opublikowanego przez wpolityce.pl sondażu autorstwa Social Changes, Prawo i Sprawiedliwość jest nadal liderem, utrzymując wysoką przewagę nad resztą konkurencji. Tym razem uzyskało wynik na poziomie 44,9 proc.

PiS miażdży, KO traci, lewica zyskuje

Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która straciła nieco w porównaniu z poprzednimi badaniami - zagłosowałoby na nią 26,9 proc. ankietowanych. Ciekawie robi się za to na najniższym stopniu podium - koalicja partii lewicowych (na czele z SLD, Wiosną i Razem) cieszy się poparciem aż 14,9 proc. badanych. To zdecydowanie najlepszy sondażowy wynik od czasu jej zawiązania.

Zobacz także

W parlamencie znalazłoby się miejsce dla jeszcze jednego sojuszu. Koalicja Polska, a więc PSL oraz Kukiz'15 mogą liczyć na 9,3 proc. poparcia. Pod progiem wyborczym, a więc poza parlamentem znalazłaby się natomiast skrajnie prawicowa Konfederacji. Sondaż nie uwzględnia natomiast osób niezdecydowanych. 

Sondaż parlamentarny - wersja nr. 2

Portal opublikował jeszcze drugą wersję sondażu, w której zapytał respondentów o preferencji partyjnie, bez uwzględniania powstałych w ostatnich dniach/tygodniach koalicji. Tutaj również PiS notuje wyraźną przewagą nad peletonem, uzyskując wynik 45,8 proc. Druga jest PO z wynikiem 24,8 proc.

Zobacz także

W Sejmie znalazłoby się jeszcze miejsce dla trzech ugrupowań: SLD (6,9 proc.), PSL (6,5 proc.) i Wiosny (6,4 proc.), poniżej 5 proc. uplasowały się Nowoczesna, Kukiz'15, Partia Wolność, Razem czy narodowcy. Ta wersja jednak - w obliczu zawiązanych i raczej już pewnych koalicji - wydaje się jednak mało miarodajna. 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1026 respondentów (cytat za: wpolityce.pl). 

RadioZET.pl/wpolityce.pl