Zamknij

Dramat na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna całkowicie zalała domy

26.06.2020 19:47
Dramat na Podkarpaciu. Powódź błyskawiczna całkowicie zalała domy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Bardzo niebezpieczna sytuacja w jednym z podkarpackich powiatów. Gwałtowne nawałnice, które przeszły nad regionem doprowadziły do powodzi błyskawicznej - alarmują Polscy Łowcy Burz. W sieci pojawiły się przerażające zdjęcia, na których widać całkowicie zalane domy. Nad wieloma regionami przechodzą z kolei burze z gradem, które zdążyły już zniszczyć dachy i wybić szyby w oknach budynków mieszkalnych.

Burze i nawałnice nad Polską. Nadciąga kolejna pogodowa katastrofa? Zagrożony jest szczególnie jeden region – alarmują Polscy Łowcy Burz. Jak podają, w miejscowości Kańczuga (powiat przeworski, województwo  podkarpackie) trwa właśnie powódź błyskawiczna. Opublikowali również zdjęcia, ukazujące skalę niszczycielskiego żywiołu. Domy i gospodarstwa są całkowicie zalane.  

Dramatyczne informacje docierają z powiatu przeworskiego. W miejscowości Kańczuga w wyniku pojawienia się stacjonarnej komórki burzowej z silnymi opadami deszczu występuje właśnie powódź błyskawiczna

- czytamy na profilu.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają wszystkich mieszkańców okolic rzeki Mleczki – w tym m.in. mieszkańców Przeworska.

To jeszcze nie koniec opadów; obrazy radarowe pokazują kolejne komórki burzowe nadciągające nad ten rejon

- podkreślają. Fotografie, które Polscy Łowcy Burz opublikowali w swoich  mediach społecznościowych, wykonał Hubert Ochab.

Powódź błyskawiczna wiąże się z wyjątkowo szybkim zalaniem terenów nisko położonych przez gwałtowne, obfite opady deszczu – zazwyczaj występuje w wyniku burzy lub kilku burz. Powódź błyskawiczna powstaje wskutek nagłego, intensywnego nasycenia ziemi wodą – co z kolei sprawia, że woda nie może zostać wchłonięta. Wówczas jej nadmiar szybko spływa w dół i powstaje fala wzbierająca.

Zniszczone dachy domów, nawałnica powaliła ścianę szczytową

Uszkodzone cztery dachy i kilka budynków mieszkalnych oraz lokalne podtopienia po burzy z gradem odnotowano w powiecie sieradzkim (woj. łódzkie) - poinformował w piątek po południu rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej mł. bryg. Jędrzej Pawlak.

Zobacz także

W piątek po południu nad powiatem sieradzkim (Łódzkie) przeszła groźna burza połączona z porywistym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i gradobiciem.

remizapl

fot. Polski Serwis Pożarniczy - Remiza.pl/Facebook/Printscreen

We wsi Przedłęcze burza uszkodziła dachy trzech domów. Najpoważniej zniszczony został budynek, gdzie nawałnica dosłownie powaliła ścianę szczytową. Uszkodzona jest również połowa dachu krytego eternitem

- przekazał  w piątek po południu rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi młodszy brygadier Jędrzej Pawlak.

Eternitem pokryty był także dach budynku uszkodzonego w czasie gradobicia w miejscowości Braszewice, także w powiecie sieradzkim; nie było tam informacji o rannych podczas burzy. Nie oszacowano też jeszcze dokładnie strat

- poinformował mł. bryg. Pawlak.

Zobacz także

W pozostałej części województwa łódzkiego strażacy wzywani są w związku z podtopieniami budynków i części ulic oraz powalonymi drzewami utrudniającymi przejazd samochodom.

Synoptycy zapowiadają, że gwałtowne burze z gradobiciem i porywistym wiatrem mogą występować w regionie łódzkim jeszcze nawet do północy.

Zobacz także

Spływają do nas również informacje o ostrych opadach gradu na terenie województwa Śląskiego. Grad miał wybić szyby w kilku domach - informują nasi czytelnicy. Jak z kolei donosi profil "Pogoda Śląsk", znaczne opady gradu występują również w Lublińcu.

Kolejna komórka natomiast, która znajduje się nad Jastrzębiem, zmierza do Rybnika! Tam również występuje grad

- czytamy.

Strażacy interweniują po nawałnicach

W wyniku burz, które przeszły w piątek nad województwem opolskim, strażacy podjęli 50 interwencji przy usuwaniu zwalonych drzew. Pomagali także przy wypompowywaniu wody z zalewanych budynków.

Zobacz także

W wyniku burz, którym od rana towarzyszyły intensywne opady deszczu, na terenie całego województwa doszło do licznych, lokalnych podtopień. Jak powiedział dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, od rana strażacy uczestniczyli w 50 interwencjach.

W Dąbrówce Dolnej woda z pól zalała posesje w tej wsi. Do lokalnych podtopień doszło także m.in. w Kamieniu Śląskim. W Głogówku strażacy zostali wezwani do usuwania drzewa, które zablokowało jedną z ulic. Deszczówka, która nie wsiąka w ziemię nasączoną wodą po poprzednich opadach, utrudniała jazdę po lokalnych drogach w okolicy Suchego Boru i Falmirowic.

 

RadioZET/Polscy Łowcy Burz/Facebook/PAP