Zamknij

Joanna Scheuring-Wielgus: Macierewicz nie chciał wskazać Rosji, jako państwa terrorystycznego

05.12.2022 15:17

- Macierewicz nie chciał wskazać Rosji, jako państwa terrorystycznego. Dlatego w ostatniej chwili wrzucił taką poprawkę powiedziała Joanna Scheuring-Wielgusw popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckie.

Joanna Scheuring-Wielgus
fot. Radio ZET

- Opinia biegłych ws. katastrofy smoleńskiej powinna być upubliczniona. To, że ta opinia nie podoba się Antoniemu Macierewiczowi, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu, to tylko wyłącznie dlatego, że to nie będzie pasowało do narracji, do której PiS próbuje nas przygotować przed  wyborami - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. -  Niezależnie od tego, co od wielu lat mówią eksperci, fachowcy A. Macierewicz próbuje wmówić nam, że 10 kwietnia doszło do zamachu. Wiemy, że to nieprawda. Całe szczęście, że mamy niezależne media i dziennikarzy, którzy mogą nam o tej niezależnej opinii powiedzieć – kontynuowała posłanka Lewicy.

- Śledczy chcą się dowiedzieć, czy ta opinia dotyczy wszystkich ofiar katastrofy – stwierdziła Beata Lubecka. - To jest grzebanie w katastrofie, w smutku ludzi, którzy stracili 10 kwietnia swoich najbliższych. Jarosławowi Kaczyńskiemu i Macierewiczowi właśnie o to chodzi – powiedziała Scheuring-Wielgus, dodając: - To jest okropne , obrzydliwe, bezczelne i straszne, że cały czas próbuje się narzucić narrację zamachu. Wszyscy wiemy, że to jest nieprawda.  Mamy niezależny raport, wypowiedzi ekspertów i powinniśmy raz na zawsze zamknąć ten temat.

„Antoni Macierewicz jest szaleńcem. Gosiewska nie chciała, aby opinia publiczna dowiedziała się, czego ta poprawka dotyczy”

Beata Lubecka: - Dziś rzecznik rządu powiedział, że stanowiskiem rządu jest raport Podkomisji Smoleńskiej.  - Nic za tym nie idzie. Jeśli Antoni Macierewicz tak uważa, niech złoży zawiadomienia do prokuratury i zacznie ścigać osoby za to odpowiedzialne – odpowiedziała Joanna Scheuring-Wielgus. - Antoni Macierewicz jest szaleńcem. Jego funkcjonowanie w polityce, to jest wmawianie tym, którzy jeszcze w to wierzą, takich bzdur i bredni. Najbardziej współczuje tym, którzy stracili tam bliskich, bo to jest non stop rozgrzebywanie smutnego i ciężkiego tematu dla nas wszystkich.

- A jak się to ma do treści uchwały nie przyjętej przez sejm? – zapytała gospodyni popołudniowego Gościa Radia ZET.  - Mam wrażenie, że Antoniemu Macierewiczowi chodziło o to, żeby nie zagłosować na uchwałą wskazującą Rosję, jako państwo terrorystyczne. Dlatego w ostatniej chwili wrzucił taką poprawkę. Nad tą uchwałą pracowały wszystkie kluby i nie było żadnego problemu. Doszliśmy do konsensusu. I nagle w sejmie pojawiła się ta poprawka -  powiedziała wiceszefowa Nowej Lewicy, dodając: - Nagle pani marszałek Gosiewska, kiedy zauważyliśmy tę poprawkę, wyłączała posłowi mikrofon, bo nie chciała, aby opinia publiczna dowiedziała się, czego ta poprawka dotyczy. Dlatego zagłosowaliśmy przeciwko tej poprawce.

"Niech da piłkarzom ze swoich pieniędzy. Być może oni nie wiedzą, że premier to największy kłamca w polityce. On rzuca w eter takie informacje, a później kompletnie nie wywiązuje się z obietnic"

- Premier – według doniesień Wirtualnej Polski Sportowe Fakty - miał obiecać reprezentantom Polski premię za awans z grupy na mistrzostwach świata w Katarze. Mowa o 30 milionach złotych. Czy powinni je dostać? – zapytała Beata Lubecka.  - Rozumiem, że premier chce tę premię dać z własnej kieszeni, nie z budżetu państwa. Budżetu na to nie stać. Nie ma czegoś takiego w budżecie, jak rzucone w eter słowa i później szukamy na to pieniędzy – odpowiedziała Joanna Scheuring-Wielgus. - Jeśli jacyś sportowcy zdobywają trofea na zawodach, przynajmniej w Urzędzie Marszałkowskim składa się wniosek, tam jest regulamin i to jest krystaliczne, czyste, wszyscy wiedzą, jakie te nagrody będą.

„Jak ja słyszę fundusz, to nóż mi się  w kieszeni otwiera. Niech da ze swoich pieniędzy”

Rzecznik rządu powiedział, że to ma być stworzony jakiś fundusz na szkolenie młodego narybku. - Jak ja słyszę fundusz, to nóż mi się  w kieszeni otwiera. Funduszy stworzonych przez PiS poza budżetem, jest bardzo, bardzo dużo. Powinny być przejrzyste zasady, co do przyznawania takich pieniędzy – kontynuowała posłanka Nowej Lewicy.
- Nie mówię tylko o piłkarzach. Nie może być premiowana jedna dyscyplina sportu. Tutaj też jest to niesprawiedliwe.  Jeśli pan premier rzucił taki tekst, to niech da ze swoich pieniędzy na to. Powiem jeszcze, że przecież PZPN dostanie pieniądze od FIFA, więc chyba jest jakaś zasada przydzielania tych pieniędzy piłkarzom. To powinno być przejrzyste, jeśli nie jest, to trzeba się temu przyjrzeć.

Zdaniem posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, są dziś w Polsce większe problemy i bardziej potrzebna pomoc w innych miejscach. - Zejdźmy na ziemię. Ludzie nie mają za co zapłacić rat kredytu, nie mają za co kupić jedzenia i podstawowe środki. Idą święta, a ceny są horrendalnie duże. To ludzi boli. Posłanka nie wyklucza: - Być może piłkarze nie wiedzą, że premier to największy kłamca w polityce. On rzuca w eter takie informacje, a później kompletnie nie wywiązuje się z obietnic. Przykładem chociażby pieniądze z KPO, które już dawno powinny być w Polsce. My już jakoś przyzwyczajamy się do tego, że są te ceny takie duże, a powinniśmy się wkurzyć i zaprotestować.

„Nie przyzwyczajajmy się do tego, że jest źle”

- Ale co mają zrobić, wyjść na ulicę? – zapytała gospodyni programu. - Ludzie przez te 7 lat już są zmęczeni protestami. Wiele osób jest ciąganych po sądach, straciło pracę, ma problemy. Ludzie mają dosyć, ale już nie mają siły wychodzić na ulicę. Nie chciałabym wielkich manifestacji na ulicach, bo to jest już działanie u kresu. Ale jest coraz gorzej. Nie przyzwyczajajmy się jednak do tego, że jest źle. Na pewno trzeb o tym mówić.

Beata Lubecka zapytała jeszcze o ekspertyzy dot. katastrofy smoleńskiej: - Czy te opinie ekspertów ujrzą światło dzienne?
- Może być tak, że prędzej opublikują to niezależni dziennikarze, niż polska prokuratura. Chwała za to, że mamy wolne i niezależne media.

RadioZET.pl