,

Nie żyją czterolatka i jej mama. Sąd zdecydował ws. Michała Z.

25.05.2023 14:01

Michał Z., który w Daleszycach (woj. świętokrzyskie) prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, śmiertelnie potracił 38-letnią kobietę i jej 4-letnią córkę, został prawomocnie skazany na 15 lat więzienia. Mężczyzna ma też zasądzony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wypadek w Daleszycach
fot. Polska Press/East News

Do tragicznego wypadku doszło 15 sierpnia 2021 roku, na ulicy Kościelnej w Daleszycach. Osobowy volkswagen, którym kierował Michał Z., zjechał na lewy pas i uderzył w przechodzące przez jezdnię matkę i jej 4-letnią córkę. Obie zginęły na miejscu. Razem z nimi szli także mąż 38-latki i ich syn, którzy nie odnieśli obrażeń. Kierowca uciekł, w chwili zdarzenia miał około trzech promili alkoholu w organizmie.

Proces po wypadku w Daleszycach

Prokuratura przedstawiła mężczyźnie cztery zarzuty, w tym umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. W akcie oskarżenia wskazano, że Z., będąc w stanie nietrzeźwości, mając w organizmie trzy promile alkoholu i przekraczając rażąco dozwoloną prędkość, jadąc ponad 100 km/h w terenie zabudowanym, naruszył umyślne zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Zarzucono mu również jazdę pod wpływem alkoholu w warunkach recydywy, przywłaszczenie cudzego pojazdu oraz występek chuligański – znieważenie osoby oraz usiłowanie naruszenia jej nietykalności cielesnej. Przed zderzeniem oskarżony nie hamował, a po wypadku uciekł.

W lipcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Kielcach za wszystkie te czyny skazał mężczyznę łącznie na 15 lat więzienia. Za samo spowodowanie zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym 40-letni Michał Z. otrzymał wyrok 11,5 roku więzienia. Oprócz kary pozbawienia wolności sąd orzekł wobec Michała Z. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz nakazał zapłacić 150 tys. złotych dla rodziny zmarłych.

Sąd podtrzymał wyrok ws. Michała Z.

Apelacje od wyroku złożyli obrońca, prokurator i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Prokurator domagał się dla oskarżonego kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności. Sąd nie podzielił argumentacji prokuratora i oskarżyciela posiłkowego.

– Z uwagi na to, że nie został zakwestionowany moment, w którym według sądu pierwszej instancji, doszło do stanu zagrożenia dla innych użytkowników drogi, sąd przyjął, że to zagrożenie nastąpiło w momencie niepodjęcia akcji hamowania, kiedy Michał Z. dostrzegł rodzinę przekraczającą jezdnię. Żeby przyjąć zaistnienie katastrofy, sąd apelacyjny uznał, że trzeba by wtedy przyjąć, iż to zagrożenie istniało znacznie wcześniej, czyli na całej trasie przejazdu oskarżonego – powiedział sędzia Szymański.

Apelację wniósł też obrońca Michała Z. Argumentował, że sąd pierwszej instancji nie uwzględnił w dostatecznym stopniu faktu przyczynienia się do wypadku osób pokrzywdzonych, które przechodziły przez jednię w miejscu niedozwolonym i jak to określił "wtargnęły na jezdnię". Wniósł o wymierzenie łagodniejszej kary, uznając wyrok za rażąco surowy. – Nie ma mowy o wtargnięciu, bo piesi przeszli już co najmniej połowę jezdni. Sąd na podstawie opinii biegłych przyjął, że nie mieli możliwości dostrzec, że kierowca pojazdu narusza przepisy ruchu drogowego. Nie mogli się spodziewać, że samochód nadjedzie tak szybko, a oni nie zdążą tej jezdni przekroczyć – tłumaczył Szymański.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się