Obserwuj w Google News

Tak wozi się władza. Ministerstwo Finansów ma prawie 180 samochodów. A pozostali?

Magdalena Kulej
2 min. czytania
19.03.2019 14:06
Zareaguj Reakcja

Najlepszy samochód to służbowy samochód. Wiedzą o tym przedstawiciele rządu i podległych mu instytucji. Jak ustalił „Fakt”, łącznie mają ich do dyspozycji niemal 4 tysiące.

Tak wozi się władza. Ministerstwo Finansów ma prawie 180 samochodów. A pozostali?
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polscy ministrowie, szefowie państwowych urzędów i ich podwładni mają w sumie 3964 służbowe samochody do dyspozycji. W rzeczywistości zdarza się jednak, że auta nie są traktowane jako służbowe. Na początku roku głośno było m.in. o minister Jadwidze Emilewicz, której mąż rządową limuzyną woził dzieci do szkoły.

Mąż minister wozi dzieci do szkoły rządową limuzyną. Resort się tłumaczy

Nierzadko też służbowe samochody ulegają mniejszym lub większym kolizjom. To niezwykle często przytrafiało się SOP, choć – jak przekonywał były już szef SOP Tomasz Miłkowski – kierowcy są profesjonalistami i dobrze wypełniają swoje obowiązki, a wypadki na drodze po prostu „się zdarzają”.

Ile samochodów tak naprawdę ma administracja rządowa? Niemal połowa z nich należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – to 1822 aut.

Samochód SOP zatrzymany przez policję. W środku… szef MSWiA

Jeśli chodzi o resorty, najwięcej samochodów ma Ministerstwo Finansów – 177 aut. Najmniej należy do Ministerstwa Nauki – 7 samochodów. MSWiA dysponuje 55 autami, a MSZ – 54. Po 25 samochodów mają resorty rolnictwa oraz infrastruktury. Ministerstwo Sprawiedliwości ma 23 auta. Po 20 samochodów mają resorty edukacji, przedsiębiorczości oraz kultury. Inne resorty mają do dyspozycji od kilku do kilkunastu aut. Z kolei prokuratury mają ich 504, urzędy wojewódzkie – 405.

„Fakt” porównuje polską flotę do sytuacji w innych europejskich krajach. I tak – na tle francuskiego rządu Polska może wydawać się rozrzutna. Tam rząd dysponuje 2 tys. służbowych samochodów. Ale już w Niemczech jest ich znacznie więcej niż nad Wisłą – to 8639 aut.

Więcej wypadków z winy kierowców SOP w 2018 niż kierowców BOR rok wcześniej [News Radia ZET]

RadioZET.pl/Fakt/MK