Obserwuj w Google News

Aleksandra Maria Leo to tegoroczna debiutantka w Sejmie. Kim jest parlamentarzystka?

2 min. czytania
Aktualizacja 20.11.2023
20.11.2023 10:17
Zareaguj Reakcja

Aleksandra Maria Leo jest prawniczką i działaczką polityczną. W 2023 roku została posłanką na Sejm X kadencji. Jak zapowiada, w ramach pełnionej przez siebie funkcji, chce się skupić na wyrównaniu szans kobiet z mniejszych ośrodków oraz promowaniu kultury regionu wałbrzyskiego w Polsce i na świecie. Skąd pochodzi posłanka? Jakie ma wykształcenie? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o parlamentarzystce.

Aleksandra Maria Leo
fot. Michal Zebrowski/East News

Aleksandra Maria Leo to polska prawniczka, działaczka polityczna, posłanka. Zanim związała się z ruchem Polska 2050, pracowała m.in. w Kancelarii Prezydenta RP za czasów kadencji Bronisława Komorowskiego.

Aleksandra Maria Leo ma na swoim koncie także pracę w mediach ogólnopolskich, pracowała w radiu i w telewizji. Ponadto jest miłośniczką i mecenaską sztuki. Za swoje osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury w Polsce i za granicą została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Redakcja poleca

Aleksandra Maria Leo: wiek, wykształcenie, życiorys

Aleksandra Maria Leo urodziła się 28 marca 1981 roku, pochodzi z Warszawy. Jest absolwentką studiów magisterskich "Prawo i Administracja" na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym ukończyła studia podyplomowe z historii sztuki nowoczesnej w Collegium Civitas.

Aleksandra Maria Leo: kariera zawodowa, działalność polityczna

Aleksandra Maria Leo swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy w mediach. Była dziennikarką oraz kierowniczką redakcji programu Dzień Dobry TVN. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku zaangażowała się w organizację kampanii Bronisława Komorowskiego. Po jego zwycięstwie kandydata sprawowała m.in. funkcję zastępczyni szefa Gabinetu Prezydenta RP oraz zarządzała biurem pierwszej damy — Anny Komorowskiej.

W późniejszych latach związała się z Ruchem Polska 2050, pełniąc funkcję dyrektorki gabinetu Szymona Hołowni.wyborach parlamentarnych 2023 reprezentowała Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 i PSL). Była numerem 1 na wałbrzyskiej liście kandydatów, zastępując w ostatniej chwili Zenona Madeja. Udało jej się uzyskać mandat poselski, zdobywając 16 661 głosów.

Zobacz także: Kim jest Aleksandra Gajewska? Postulaty i życie prywatne posłanki KO 

Aleksandra Maria Leo: życie rodzinne (mąż, dzieci)

Aleksandra Maria Leo nie mówi zbyt wiele o swoim życiu prywatnym. Jak podkreśla, patriotyczną postawę zawdzięcza m.in. dziadkowi - Włodzimierzowi Leo o pseudonimie "Bawół", który był żołnierzem Armii Krajowej oraz powstańcem warszawskim.

Z prowadzonego przez posłankę konta na Instagramie wiadomo także, że jest w związku i ma dwoje dzieci. Córeczka posłanki urodziła się jako wcześniak i wiele tygodni spędziła w inkubatorze. Po tym trudnym doświadczeniu Aleksandra Maria Leo zaangażowała się w pomoc fundacjom zajmującym się wcześniakami. Postanowiła także przeznaczyć darowiznę tj. kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup sprzętu dla Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Nie przegap