Obserwuj w Google News

Tak głosowano w sprawie Witek. Poparło ją nie tylko PiS

2 min. czytania
13.11.2023 21:47
Zareaguj Reakcja

Elżbieta Witek nie została wybrana do prezydium Sejmu. To pierwsza ważna przegrana PiS w nowej kadencji Sejmu. Za wyborem dotychczasowej marszałek izby na stanowisko wicemarszałka głosowali nie tylko posłowie PiS, ale także Konfederacji.

Elżbieta Witek w Sejmie
fot. PAP/Paweł Supernak, Sejm.gov.pl (screeenshot)

Sejm X kadencji zebrał się po raz pierwszy w poniedziałek. Po tym, jak marszałkiem izby został wybrany Szymon Hołownia z Polski 2050, posłowie zdecydowali o kształcie i składzie prezydium Sejmu. Zdecydowano, że będzie 6 wicemarszałków.

Fotel dla kandydata z PiS jest nadal nieobsadzony. Elżbieta Witek nie zebrała większości. Za jej wyborem za głosowało 203 posłów. Wśród nich znalazło się 193 parlamentarzystów PiS. Jednego z posłów największego klubu nie było na sali obrad. Chodzi o Dariusza Mateckiego, który z powodów zdrowotnych nie brał udziału w dalszych obradach.

Redakcja poleca

Elżbieta Witek poza prezydium Sejmu. Jak głosowali posłowie?

Za Witek głosowało również 10 posłów Konfederacji, w tym Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak. Z tego samego klubu przeciwko kandydatce PiS głosowało 5 posłów (np. Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun i Przemysław Wipler), a 3 wstrzymało się od głosu. 

Przeciwko Witek było 156 posłów KO, 33 z Polski 2050, 32 z PSL i 26 z Lewicy. Jeden poseł KO nie był obecny na tym głosowaniu. Tuż po tym, jak Sejm zdecydował o obsadzie prezydium izby, Jarosław Kaczyński zebrał swoich posłów i analizował wyniki. Prezes PiS zapowiedział, że nie będzie innego kandydata z jego ugrupowania do prezydium izby.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował również niewybranie do prezydium Sejmu Elżbiety Witek. - Trzeba nauczyć się wygrywać i trzeba nauczyć się przegrywać. Będę cieszył się, jeżeli skład prezydium Sejmu zostanie uzupełniony o kandydata PiS, którego poprze większość parlamentarna - dodał.

Krótki komentarz po przegranym głosowaniu powiedziała również Elżbieta Witek. - Mieliśmy szumne wypowiedzi o demokracji i pokoju, a mamy działania antydemokratyczne. Nikt za nas nie będzie decydował, kogo mamy wybrać wicemarszałkiem - mówiła dziennikarzom posłanka PiS.

Źródło: Radio ZET/Onet

Nie przegap