Obserwuj w Google News

Granica z kolejnym krajem może zostać "wzmocniona". Decyzję ma ogłosić Mariusz Kamiński

2 min. czytania
25.09.2023 13:43
Zareaguj Reakcja

Polska rozważa wzmocnienie kontroli na granicy ze Słowacją - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News. Decyzję ma ogłosić w najbliższym czasie szef MSWiA Mariusz Kamiński.- Jesteśmy blisko, aby podjąć taką decyzję - powiedział na antenie stacji rzecznik rządu Piotr Müller.

Konferencja prasowa Mariusza Kamińskiego
fot. Marcin Pawlukiewicz/REPORTER

Polska uważa, że Słowacja ma problem ze szczelnością granic. Według MSWiA osoby nielegalnie dostają się szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski. - Polska przymierza się do wprowadzenia zwiększonych kontroli na granicach południowych - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Zaznaczył, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ polski rząd chce zrobić to w porozumieniu z naszymi partnerami. - Nie chcemy ich zaskoczyć tą decyzją, ale nie uzależniamy podjęcia tej decyzji od zgody innego kraju, bo chodzi o to, aby zabezpieczyć odpowiednio szlaki w taki sposób, aby na terytorium Polski i Niemiec nie dostawały się dodatkowe osoby - powiedział na antenie Polsat News. - Jesteśmy blisko, aby podjąć taką decyzję, ale chcemy jeszcze deklaracji ze strony Słowacji, jasności, czy nie podejmą własnych działań, ale najprawdopodobniej będziemy zmierzać w tym kierunku - dodał.

- Od ponad miesiąca obserwujemy wzrost napływu nielegalnych imigrantów od strony Słowacji - powiedziała Polsat News Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Przytoczyła też dane, z których wynika, że liczba osób przedostających się ze Słowacji do Polski przez "zieloną granicę" wzrosła siedmiokrotnie w porównaniu do 2022 roku.

Redakcja poleca

Polsat News: MSWiA rozważa wzmocnienie kontroli na granicy ze Słowacją

- To jest z 60 do prawie 450 migrantów. Na odcinku z Czechami statystyki wzrosły dwukrotnie - przekazała.

Co oznacza zapowiadane wzmocnienie granicy? Michalska wyjaśniła, że ustanowienie kontroli nie jest możliwe, dlatego, że jest to wewnętrzna granica Strefy Schengen, - Jedyne co możemy robić to kontrole legalności pobytu, kontrole na drogach dojazdowych do granicy i to robimy. Ale to są tylko kontrolę wyrywkowe - mówiła. Dodała, że SG zwiększyła też liczbę patroli.

Z kolei na granicy polsko-niemieckiej niebawem mogą wrócić kontrole. W piątek szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser zapowiedziała wprowadzenie krótkoterminowych, stacjonarnych kontroli granicznych.

Nie przegap