Zamknij

Jesienią PiS przyspieszy z podziałem Mazowsza. Te miasta zyskają nowe urzędy?

10.09.2020 17:48
Podział Mazowsza, plany PiS
fot. Shutterstock

Jeśli wszystko się uda, to w styczniu dojdzie do podziału Mazowsza – powiedział reporterowi Radia ZET Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Prace nad zapowiedzianym rozdziałem obecnego województwa na dwa – warszawskie z powiatami ościennymi (tzw. obwarzanek) i mazowieckie – mają przyspieszyć w październiku.

Podział Mazowsza nie spadł z agendy działań Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda rządzący nie zajmą się sprawą we wrześniu, jednak już w październiku kwestia pojawi się w Sejmie.

- Projekt będzie gotowy za kilka tygodni – powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS-u naszemu reporterowi, Maciejowi Sztykielowi, będący również posłem z Radomia.

Podział Mazowsza przyspieszy jesienią. Plany PiS na nowe siedziby urzędów

Warszawa wraz z tak zwanym obwarzankiem i powiatem mińskim, jako jedno województwo, liczyłaby niespełna 3 miliony mieszkańców. Pozostała część Mazowsza niecałe 2,5 miliona.

Zobacz także

Na stolicę nowego woj. mazowieckiego typowany jest Radom. Na tym nie koniec roszad i tworzenia nowych urzędów - w kuluarach mówi się, że wojewoda będzie miał siedzibę w Radomiu, a sejmik Mazowsza w Siedlcach.

Jak ustalił reporter Radia ZET, na stanowisko marszałka szykowany ponoć jest inny poseł z Radomia, Marek Suski.

Tymczasem radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego przyjęli w tym tygodniu uchwałę o integralności. Konsekwentnie wyrażają sprzeciw wobec podziału województwa. Plan podziału dzisiejszego województwa na dwie nowe jednostki administracyjne krytykował już wcześniej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/BC