Zamknij

Adam Niedzielski: Trzecia dawka szczepionki na pewno darmowa dla seniorów

Jakub Plecha
25.06.2021 16:46

- Zostaną określone klarowne zasady refundacyjne [do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki - red.] Osoby starsze na pewno będą korzystały z darmowego dostępu. W zależności od poziomu wyszczepienia i poziomu zainteresowania będą podejmowane decyzje o płatności za szczepienie dla innych grup społecznych mówił w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ zaznaczył, że szczegóły zostaną określone pod koniec roku.

Minister zdrowia przyznał jednak, że potrzeba “twardych, obiektywnych danych” żeby podjąć decyzję o przyjęciu kolejnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. - Ważymy to również z kosztami, które są z tym związane. Trzeba wyważyć czy szczepienie trzecią dawką ma wartość dodaną. Najbardziej przekonującym argumentem jest wyraźne udowodnienie skuteczności przeciwko nowym pojawiającym mutacjom - wyjaśnił Adam Niedzielski. Jego zdaniem, sama kwestia podtrzymania odporności nie jest przekonującym argumentem.

Pytany przez prowadzącą “Tydzień z Radiem ZET” o badania w zakresie kolejnych dawek szczepionek, odpowiada: - Decyzje o kolejnych dawkach szczepionki będzie samodzielna dla każdego kraju członkowskiego [Unii Europejskiej - red.] Przedstawiane są badania przez producentów szczepionek. Sam brałem udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy Moderna. Musimy te badania zweryfikować, ale ważnym argumentem będzie również potwierdzenie ze strony Europejskiej Agencji Leków.

Adam Niedzielski: Ustawa o NOP-ach obejmie również osoby, które przyjęły szczepionkę przed jej wprowadzeniem

- Przygotowana jest wersja ustawy, która uwzględnia również wnioski obywateli z dyskusji publicznej. W najbliższym tygodniu lub za dwa będzie ona rekomendowana na posiedzeniu Rady Ministrów - tak kwestię ustawy o niepożądanych odczynach poszczepiennych skomentował w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ podkreślił, że będzie ona obejmowała również osoby, które przyjęły szczepionkę przed wprowadzeniem ustawy.

- Chcę zapewnić wszystkich, że bez względu na moment przyjęcia [ustawy o NOP-ach - red.], rekompensaty będą również przeznaczone dla osób, które uczestniczyły w programie szczepień przed pojawieniem się ustawy - zaznaczył gość Radia ZET.

Minister zdrowia wyjaśnił, że ustawa o powikłaniach poszczepiennych była już przygotowana wiele miesięcy temu. - Do polskiego systemu prawnego po raz pierwszy zostaje wprowadzony uproszczony tryb do świadczenia kompensacyjnego. Liczba uwag, które otrzymaliśmy w ramach konsultacji społecznych, była ogromna. Musieliśmy je bardzo dokładnie przeanalizować - podsumował Adam Niedzielski. 

Zostanie wprowadzony system nagród i kar dla placówek oferujących teleporady dla pacjentów

- To była jedyna możliwa decyzja. Skala udzielania porad była na poziomie 90 proc i ta sytuacja nie jest akceptowana przez pacjentów. Moim zadaniem jest ochrona ich interesów. NFZ ma prawo wymagać standardów świadczeń medycznych - tak sprawę nieprzedłużanie umów z placówkami, które nadużywały teleporad skomentował w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, zostanie wprowadzony mechanizm rozliczania POZ-ów z świadczenia teleporad.

Minister zdrowia pytany przez Joannę Komolkę o szczegóły tego mechanizmu, opowiedział:- W jednostkach, w których udział teleporad będzie mniejszy niż 25 proc, będą otrzymywały premię. Miejsca, gdzie ten wskaźnik wyniesie powyżej 75 proc. mogą liczyć się z redukcją płatności. Ta bariera 90 proc. będzie oznaczała możliwość wypowiedzenia umowy bez żadnego okresu wypowiedzenia.

RadioZET.pl

C