Solar Impulse 2 zakończył podróż dookoła świata

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 wylądował w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kończąc rozpoczętą tam prawie półtora roku temu podróż dookoła świata.

Maszyna wylądowała na lotnisku w Abu Zabi o 2:05 naszego czasu po ponad 48-godzinnym locie z Kairu. Był to ostatni etap rozpoczętej 9 marca zeszłego roku podróży dookoła świata.

Historyczny lot promował technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Trasa była podzielona na kilkanaście etapów. Przystanki były przeznaczone na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.
 

Samolot jest wyposażony w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, pokrywających jego skrzydła o długości 72 metrów. To niemal tyle, ile rozpiętość skrzydeł Airbusa A380.
 

Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Jego prędkość maksymalna to 140 km/h, a pułap praktyczny - 8500 metrów. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.
 

Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez USA w 2013 roku.

Radio ZET/PAP/kb

Więcej: