Zamknij

Poseł Kukiz'15 przechodzi do klubu PiS. „Kupują posłów jak krowy na targu”

26.07.2019 11:31
PiS
fot. Beata Zawrzel/Reporter

Poseł Norbert Kaczmarczyk odszedł z klubu Kukiz'15 i ma przejść do klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedział również, że w jesiennych wyborach będzie startować z listy PiS w okręgu tarnowskim. Sytuację w mocnych słowach skomentował już wiceszef jego dotychczasowego klubu parlamentarnego. 

W rozmowie z PAP Kaczmarczyk przyznał, że informację o wyjściu z klubu Kukiz'15 złożył u marszałka Sejmu w czwartek. Obecnie jest posłem niezrzeszonym, ale — jak dodał — kwestią formalną jest jego przejście teraz do klubu PiS.

Poseł przejdzie do klubu PiS

– Na spotkaniach po wyborach do europarlamentu byłem za tym, żeby klub Kukiz'15 poszedł w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, bo to wydawało mi się w tym momencie naturalny kierunek – powiedział Kaczmarczyk. W jego ocenie Kukiz'15 powinien iść w szerokiej koalicji „na styl amerykański”, aby móc walczyć o swoje postulaty w obozie Zjednoczonej Prawicy. Zaznaczył też, że nie powie złego słowa o swoim byłym klubie, ani na jego lidera Pawła Kukiza. „To był super klub, wspaniały klub i mam nadzieję, że jest jeszcze na to szansa, że dołączy do Zjednoczonej Prawicy” – dodał poseł.

Zobacz także

– Podjąłem tę decyzję samodzielnie, odpowiedzialnie, bo wiedziałem, że nie zmierza to w tym kierunku – podkreślił. „Będę kandydował z okręgu tarnowskiego do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości” – poinformował były już poseł Kukiz'15.

Jak zapewnił, wiele go łączy z PiS. „Nie jestem osobą, która nagle sobie uwidziała, że jest prawicowa. Głosowałem za sztandarowymi projektami PiS jako członek klubu Kukiz'15” – powiedział. Wymienił m.in. program 500 plus, dodatkowe świadczenia emerytalne i rentowe czy wsparcie dla niepełnosprawnych. Po odejściu Kaczmarczyka klub Kukiz'15 liczy 24 posłów.

Wiceszef klubu Kukiz'15 komentuje

Do sprawy Kaczmarczyka odniósł się w rozmowie z PAP wiceszef klubu Kukiz'15 Jarosław Sachajko. „Prawo i Sprawiedliwość kupuje posłów jak krowy na targu, co jest skrajnie niebezpieczne, bo skoro się kupczy posłami, to oznacza, że nie ma się właściwie żadnego szacunku dla obywateli i można ich dowolnie potraktować zaraz po wyborach” – powiedział.

Zobacz także

– Poseł Norbert Kaczmarczyk ładnie się wypowiadał, dobrze głosował, poparł wiele cennych inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości, tylko tak naprawdę nic nie zrobił, żadnego projektu ustawy, nic, co by miało pomóc Polakom – stwierdził Sachajko.

Pierwszy o odejściu Kaczmarczyka poinformował „Kurier Tarnowski”. W piątek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w TVN24 mówił o listach, które jego ugrupowanie ma ogłosić. Poinformował przy tym, że jest „parę osób” z Kukiz'15, które zgłosiły się do PiS, aby wystartować z list tej partii. Dopytywany, czy na listach PiS może pojawić się nazwisko wiceszefa klubu Kukiz'15 Tomasza Rzymkowskiego, odparł: „Tak, może się pojawić”. 

RadioZET.pl/PAP