Zamknij

Ksiądz odmówił Hołowni komunii. "Sumienie mi nie pozwala"

15.01.2020 21:02
Szymon Hołownia
fot. WOJCIECH STROZYK/ REPORTER

Szymon Hołownia, do niedawna katolicki publicysta i współprowadzący "Mam Talent", a obecnie bezpartyjny kandydat na prezydenta, podzielił się z internautami mało przyjemną sytuacją, jaka przydarzyła mu się podczas mszy w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu. "Publiczny osąd sumienia - przyznam: wprawia mnie w osłupienie" - napisał Hołownia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. Przez parę dekad doświadczyłem w moim Kościele wiele, odmawiano mi komunii na rękę, pokrzykiwano że nie tak stoję, ale to - publiczny osąd sumienia - przyznam: wprawia mnie w osłupienie" - napisał Hołownia.

Zobacz także

Były katolicki dziennikarz, a obecnie polityk, przekonuje, że nie zamierzał bezradnie odpuścić. - Pytam: „Dlaczego?”. Ksiądz, nadal odwrócony do innych, odpowiada: „Nie. Sumienie mi nie pozwala. Za poglądy, które pan głosi”. Odpowiadam mu: „Ale które? I przecież nie wie ksiądz nic o moim sumieniu, motywacjach, nie rozmawiał ksiądz ze mną, nie zna mnie ksiądz, nie jest moim spowiednikiem” - opisuje.

Zobacz także

Hołownia przyznał, że tę nietypową sytuację obserwował "cały kościół". - Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku - kontynuuje swój wpis.

Jak dodaje, "pisząc to wie dobrze, że za chwilę z satysfakcji omdleje cała prawa strona, wychwalając pod niebiosa bohaterstwo kogoś, kto upokorzył heretyka".

Zobacz także

Według Hołowni, podobne sytuacje mają miejsce codziennie i nie tylko w Kościele. "Że zamiast przyjmować człowieka pytajnikiem, przyjmuje się wykrzyknikiem. Że osąd i wykluczenie jest zanim jest rozmowa" - zauważa.

RadioZET.pl/ Facebook