Ulotki kandydata PiS w kościele. "Znów cwaniakuje", "żałosne i ohydne"

15.09.2019 12:30
Waldemar Buda
fot. Piotr Kamionka/Reporter

Ulotki kandydata PiS do Sejmu Waldemara Budy znaleziono na ławkach w łódzkiej archikatedrze. Sam zainteresowany ustosunkował się już do sprawy, a jego polityczny oponent w krytycznych słowach ją skomentował. Zawiadomił już także metropolitę łódzkiego. 

Jak informuje "Dziennik Łódzki", w ławkach archikatedry w Łodzi znaleziono ulotki wyborcze z wizerunkiem i programem tamtejszego kandydata Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budy. To postać znana łodzianom - były radny miejski,  obecnie poseł. W zeszłym roku startował w wyborach na prezydenta miasta, obecnie zajmuje stanowisko wiceministra inwestycji i rozwoju. 

Ulotki Waldemara Budy w łódzkiej archikatedrze

Choć Kościół oficjalnie nie angażuje się w politykę, zdarzają się sytuacje, gdy np. banery wyborcze rozwieszane są na kościelnych ogrodzeniach Część hierarchów, m.in. prymas abp Wojciech Polak, sprzeciwia się takim praktykom.

W tym przypadku sytuacja zaszła jednak nieco dalej. Sam zainteresowany, którego ulotki znaleziono w świątyni, nie kryje zaskoczenia oraz kategorycznie deklaruje, że nie ma z tym nic wspólnego. Jestem absolutnie przeciw takim praktykom i aż nie chce mi się wierzyć, że to położył w takim miejscu któryś z moich wolontariuszy - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Buda. - Przepraszam i zapewniam, że będą wyjaśniał i reagował na tego typu sytuacje - dodaje.

Kandydat Lewicy krytykuje i pisze do arcybiskupa

Jego polityczny oponent, również startujący z łódzkiej listy (aczkolwiek z Lewicy) Tomasz Trela otwarcie skrytykował wiceministra. „Cwany Waldek” poseł @waldemar_buda z @pisorgpl znów cwaniakuje. Waldek, jak już idziesz do Kościoła to się pomódl, a nie zabierasz ulotki i kampanię robisz. Żałosne i ohydne zarazem" - napisał na Twitterze:

To jednak nie koniec. Trela interweniował także u metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia. "Widziałem także wiele <zagrywek poniżej pasa>, ale z tak cynicznym i –proszę wybaczyć – ohydnym wykorzystywaniem Kościoła dotąd się nie spotkałem. Dotąd nie wyobrażałem sobie iż można się posunąć tak daleko, ale okazało się, że można. A co gorsze zrobił to nie debiutant czy nowicjusz, któremu obce są wartości i zwykłe wyczucie co wypada, a co zdecydowanie nie wypada, a poseł partii rządzącej,od niedawna wiceminister! Tym bardziej to oburza, że Prawo i Sprawiedliwość, które to ugrupowanie reprezentuje poseł Buda definiuje się jako formacja ludzi głęboko wierzących! - czytamy w wystosowanym do arcybiskupa liście otwartym, cytowanym przez "Dziennik Łódzki"

Zobacz także

"Ufam, że Ksiądz Arcybiskup potraktuje mój list jako głos w imieniu oburzonych i zniesmaczonych takimi praktykami i podejmie stosowne kroki, aby w żadnym łódzkim Kościele podobny incydent nigdy nie miał miejsca" - zakończył Trela. 

RadioZET.pl/Dziennik Łódzki