30%
22%
8%
8%
7%
4%
3%
1%
1%
PiS
KO
Lewica
Polska 2050
Konfederacja
PSL
Kukiz'15
Agrounia
Porozumienie
PiS
30%
KO
22%
Lewica
8%
Polska 2050
8%
Konfederacja
7%
PSL
4%
Kukiz'15
3%
Agrounia
1%
Porozumienie
1%

PiS i KO tracą w najnowszym sondażu Kantar opublikowanym przez “Gazetę Wyborcą”, jednak spadek partii Jarosława Kaczyńskiego jest o połowę mniejszy. Zyskuje natomiast Konfederacja.

Po trudnym okresie dla PiS, które miało coraz gorsze notowania, gdy rosła inflacja, a Polacy obawiali się, że zimą może zabraknąć węgla, widać odbicie w sondażach. Chociaż w najnowszym badaniu Kantar Public, które zostało przeprowadzone w marcu, PiS straciło 3 pkt. proc. w porównaniu z sondażem z lutego, i tak powiększyło przewagę nad KO

Gdyby wybory odbyły się w najbliższa niedzielę, wygrałaby je partia Jarosława Kaczyńskiego z wynikiem 30 proc. Drugie miejsce zajęła KO, która może liczyć na głos 22 proc. ankietowanych. To o 6 pkt. proc. mniej niż w lutym. Żadne z ugrupowań nie straciło więcej.

Sondaż Kantar. PiS i KO tracą, Konfederacja rośnie

Na podium znalazły się jeszcze Lewica i Polska 2050, które uzyskały po 8 proc. Oba ugrupowania straciły 1 pkt. proc. w porównaniu z sondażem z lutego. Do Sejmu weszłaby również Konfederacja, na którą chce zagłosować 7 proc. badanych. Oznacza to wzrost poparcia o 2 pkt. proc. 

Pod progiem wyborczym znalazły się PSL z poparciem 4 proc., Kukiz’15, na które chce zagłosować 3 proc. pytanych oraz Agrounia i Porozumienie z takim samym, 1-procentowym poparciem.

Należy pamiętać, że badanie przeprowadzono, zakładając osobny start PSL i Polski 2050, choć obecnie więcej przesłanek wskazuje, że wystartują wspólnie. To samo dotyczy Agrounii i Porozumienia.

15 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na którą partię chce oddać swój głos. To wzrost liczby niezdecydowanych o 4 pkt. proc. w porównaniu do lutego. Na podstawie deklaracji ankietowanych Kantar podał, że frekwencja wyniosłaby 69 proc. 

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 17-22 marca 2023 roku na próbie reprezentatywnej 981 pełnoletnich mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"