Podejrzana decyzja Czarnka. "Grabież Plus na ostatniej prostej", "rozliczymy"
Przemysław Czarnek powołał państwową instytucję kultury - Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem im. Jana i Piotra Kochanowskich. Nowa instytucja ma się zajmować m.in. "popularyzacją dziedzictwa kulturowego". "Każdy kolejny dzień władzy PiS to wypływające z budżetu państwa pieniądze Polaków" - skomentowała decyzję szefa MEiN politolożka dr Anna Siewierska-Chmaj.

Zarządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Badań nad Renesansem i Barokiem" datowane na 3 listopada, zostało opublikowane 6 listopada. Siedzibą Instytutu - jak wskazano - jest Zamość. Zarządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Zgodnie z dokumentem, przedmiotem działania nowo powołanej instytucji jest "popularyzacja dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej, w tym upowszechnianie badań naukowych z tego zakresu oraz wspieranie studiów nad kulturą staropolską", a także "wspieranie badań naukowych z zakresu literatury i kultury staropolskiej oraz upowszechnianie ich wyników".
Czarnek na pożegnanie powołał nowy instytut
Zadaniem Instytutu jest też "wspieranie Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych w zakresie historii literatury polskiej i pedagogiki oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej, związanych z przedmiotem działalności Instytutu".
Do działań powołanej przez Czarnka instytucji należy także - jak wskazano - integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego zajmującego się kulturą staropolską, zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku, a także tworzenie, prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z przedmiotem działalności Instytutu. Jak wskazano, "nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki".
Powołanie przez Przemysława Czarnka nowego instytutu wywołało wiele kontrowersji. "Każdy kolejny dzień władzy PiS to wypływające z budżetu państwa pieniądze Polaków. Prym wiedzie minister Przemysław Czarnek, który tym razem wymarzył sobie Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem. Priorytety nauki polskiej w XXI wieku. Program #GrabieżPlus na ostatniej prostej" - napisała na Twitterze (X) politolożka dr Anna Siewierska-Chmaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
"Program Grabież Plus na ostatniej prostej"
"Dziwicie się jeszcze, dlaczego Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu Morawieckiemu? Dla nich każdy dzień jest na wagę złota, ale rozliczymy - napisał poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
- Ktokolwiek zostanie nowym ministrem edukacji, będzie musiał przyjrzeć się wszelkim decyzjom poprzednika - zarówno tym finansowym jak rozdzielanie grantów, jak i tym organizacyjnym, polegającym na tworzeniu rozmaitych instytucji. Zadanie na początek to audyt otwarcia, w którym trzeba będzie odsiać te decyzje, które mogły być dyktowane własnym lub koleżeńskim interesem odchodzącego polityka zamiast służyć rozwojowi edukacji - powiedziała w rozmowie z WP Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.
Źródło: Radio ZET/ Paulina Kurek (PAP)/ Wirtualna Polska