Urzędnik pozwie Hannę Gronkiewicz-Waltz. Został zwolniony po aferze w ratuszu

Odszkodowania i sprostowania nieprawdziwych informacji będzie się domagał od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz były już szef stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajki - dowiedziało się Radio ZET.

Choć urzędnik nie dostał formalnego dokumentu o zwolnieniu go z pracy, w poniedziałek złożył wypowiedzenie. – Zostało naruszone moje dobre imię. Zostałem potraktowany jak przestępca i , co najgorsze, w świetle mediów. Będę się domagał odszkodowania – powiedział.

Dyscyplinarne zwolnienie Bajki i dwóch innych urzędników stołecznego ratusza zapowiedziała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz. To efekt tzw. afery reprywatyzacyjnej, dotyczącej zwrotu prywatnym osobom miejskich gruntów, zarekwirowanych po drugiej wojnie światowej na mocy tzw. dekretu Bieruta. Proces miał na celu zwrot gruntów spadkobiercom dawnych właścicieli. Jak opisywały jednak media i miejscy aktywiści, dochodziło przy tym do poważnych nieprawidłowości.

Afera reprywatyzacyjna. Działka za 160 mln zł

Biuro Gospodarki Nieruchomościami prowadziło sprawę zwrotu działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest na nawet 160 mln zł.

„Gazeta Wyborcza” podała, że w 2012 r. mec. Robert Nowaczyk odebrał od wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki. Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe. Byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

W piątek Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki przy PKiN był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostaną zwolnieni, oraz resort finansów. Prezydent Warszawy zapowiedziała audyt, komisję ws. reprywatyzacji oraz wstrzymanie zwrotów.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi przekazało, że nie stwierdzono nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu finansów zajmujących się sprawą nieruchomości położonej przy pl. Defilad.

W sprawie afery reprywatyzacyjnej, prezydent Warszawy na czwartek zwołuje nadzwyczajną sesję Rady Miasta.

Radio ZET/Marek Smółka//PAP/MW

Więcej: